26 April 2024
MotoGP 2022

Moto2: Ο Pedro Acosta κέρδισε τον αγώνα στο Mugello γράφοντας Ιστορία

Ο αναβάτης της Red Bull Ajo Team κυριάρχησε στο ιταλικό GP παίρνοντας μια άνετη και ιστορική νίκη στην μεσαία κατηγορία!

Ο (rookie) πρωτάρης και παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία Moto3 2021,  Pedro Acosta κέρδισε το Ιταλικό Grand Prix στην κατηγορία Moto2 στο Mugello, για τον όγδοο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022.

Ο αναβάτης της Red Bull Ajo Team διέσχισε τη γραμμή τερματισμού με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο που ξεπέρασε τα 4 δευτερόλεπτα, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στην Moto2 και έγραψε Ιστορία, αφού έγινε ο νεότερος οδηγός που κέρδισε στην ενδιάμεση κατηγορία, σπάζοντας το ρεκόρ που κατείχε από το 2011 ο Marc Marquez!

Στο βάθρο μετά από πολλές ανατροπές ανέβηκαν ο Joe Roberts (Italtrans) και ο Ιάπωνας Ai Ogura!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Tony Arbolino (Marc VDS), που πέρασε από ποινή Long Lap επειδή στην ουσία πέταξε τον ομόστυαλό του Sam Lowes από την πίστα, και έπεσε με αποτέλεσμα να είναι πολύ θυμωμένος για αυτό που συνέβη.

Πίσω από τον Arbolino, οι Augusto Fernandez (Red Bull Ajo), Jake Dixon (Aspar), Cameron Beaubier (American Racing), Alonso Lopez (Speed ​​Up), Marcel Schrotter (Intact GP) και Albert Arenas (Aspar) έκλεισαν το Top Ten.

Στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης οι Filip Salac (Gresini), Fermin Aldeguer (Speed ​​​​Up) και ένας υπέροχος Mattia Pasini, μπαλαντέρ με την Team Aspar!

Ο αγώνας του οδηγού του Mooney VR46 Racing Team, συγγραφέα μιας καλής επιστροφής και ενώ πάλευε για το βάθρο, διεκόπη 3 γύρους από το τέλος, όταν το Kalex του αντιμετώπισε τεχνικό πρόβλημα. Επίσης με 9 γύρους για το τέλος, άλλη μια ανατροπή, όταν ο Aron Canet (Pons) συνετρίβη στην στροφή Bucine ενώ ήταν στην 2η θέση και κυνηγούσε τον Acosta.

Ο Ogura με αυτή την τρίτη θέση ανεβαίνει στην κορυφή του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος σε ίσους βαθμούς με τον Vietti, αφού έχουν τώρα και οι δυο 108 βαθμούς.