26 April 2024
MotoGP 2021

Moto2: Ο Sam Lowes κέρδισε και τον 2ο συνεχόμενο αγώνα στο Κατάρ

Ο Sam Lowes κερδίζει το Grand Prix του Κατάρ 2 στην κατηγορία Moto2, του 2021 κάνοντας την 2η συνεχόμενη νίκη του.

Ο Βρετανός οδηγός, ο οποίος ξεκίνησε από την pole για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα, ήταν και πάλι ο νικητής του δευτέρου αγώνα της σεζόν της μεσαίας κατηγορίας  για το 2021. Ο Sam Lowes, είναι ο  πρώτος οδηγός που κερδίζει δυο πρώτους συνεχομένους αγώνας από την pole position στην μεσαία κατηγορία!

Στον τελευταίο γυρο ο Remy Gardner πίεσε ασφυκτικά και επιτέθηκε στον Lowes αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει και έτσι έμεινε στην 2η θέση!

Ο rookie Raul Fernandez δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τόσο κοντά τους δυο πρώτους και έτσι τερμάτισε τρίτος και έκλεισε το βάθρο του 2ου αγώνα!

Ο Marco Bezzecchi μας, ο οποίος ξεκίνησε πολύ καλά και οδήγησε τον αγώνα για μερικούς γύρους, προσπάθησε να συμβαδίσει μαζί με τους πρώτους, αλλά δεν τα κατάφερε και τερμάτισε 4ος μπροστά από τον Ai Ogura που κατάφερε στον τελευταίο γυρο να ανεβεί δυο θέσεις και να τερματίσει στην 5η θέση, μπροστά από τον Augusto Fernandez που έκλεισε την κορυφαία εξάδα!

Ο Celestino Vietti τερμάτισε 7ος , μπροστά από τον  Stefano Manzi, τον Xavi Vierge, και τον  Di Giannantonio που ήταν τρίτος στον 1ο αγώνα της χρονιάς και ολοκλήρωσε την πρώτη δεκάδα!