26 April 2024
MotoGP 2022

Moto3: Ο Garcia κέρδισε τον αγώνα στο Portimao και παίρνει το προβάδισμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Ο Sergio Garcia με το GASGAS κέρδισε το Πορτογαλικό Grand Prix στην κατηγορία Moto3, για τον πέμπτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022.

Ο αναβάτης της Aspar Team πάλεψε μέχρι την καρό σημαία με τους Jaume Masia (KTM Ajo) και Ayumu Sasaki (Max Racing Team).

Ο Ισπανός πέρασε την γραμμή τερματισμού στο Portimao με μόλις 69 χιλιοστά μπροστά από τον Masia και 0,110 έναντι του Sasaki.

Ήταν ένας πολύ σκληρός αγώνας από την αρχή, με μια αρχική προσπάθεια του Garcia να ξεφύγει αλλά στη συνέχεια τον έπιασε μια μικρή ομάδα.

Μεγάλη μάχη μεταξύ πολλών αναβατών, με τον Deniz Oncu (KTM Tech 3) να τερματίζει 4ος, μπροστά από τους Izan Guevara (GASGAS), Carlos Tatay (CFMoto), Andrea Migno (Snipers), Dennis Foggia (Leopard) και Joel Kelso ενώ την δεκάδα έκλεισε Ντιόγκο Μορέιρα (MT).

Η παγκόσμια κατάταξη βλέπει τον Γκαρσία νέο ηγέτη με 83 βαθμούς, έναντι των 82 του Foggia, των 54 της Masia και των 50 των Migno και Oncu.