1 May 2024
MotoGP 2016

MotoGP: Ο Jorge Lorenzo κυριαρχεί άνετα στο Κατάρ στον πρώτο αγώνα του 2016

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP 2016 ξεκίνησε στο Κατάρ με τον Lorenzo να κυριαρχεί άνετα στον αγώνα μπροστά από τους Dovizioso και Marquez.

99-lorenzo_yfr_editorial_use_pictures_16_.php_1.big

Με τα νέα ελαστικά της Michelin και το νέο ενιαίο λογισμικό, ξεκίνησε στο Κατάρ μια νέα εποχή για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP.

Ο Jorge Lorenzo έχοντας την pole position για 62η φορά σε Grand Prix, έκανε μια καλή εκκίνηση στρίβοντας πρώτος, μπροστά από τους Andrea Iannone και Dani Pedrosa.

Ο Marquez έκανε μια πολύ άσχημη εκκίνηση στρίβοντας έξω από την πρώτη πεντάδα. Μετά την πρώτη στροφή τον αγώνα οδηγούσε ο Lorenzo με τους δυο οδηγούς της Ducati, Iannone και Andrea Dovizioso, πίσω του, αφού τα Desmosedici GP και πάλι ξεκίνησαν καλά στο Κατάρ. Ο Valentino Rossi ξεκίνησε 5ος και έστριψε 4ος .

Η τελική ταχύτητα τέλος της Ducati αποδείχτηκε μια υπολογίσιμη δύναμη, τόσο με τον Iannone όσο και με τον Dovizioso, αφού πέρασαν τον Lorenzo στην ευθεία, αφήνοντας τον τρίτο στον τελείωμα του 1ου γύρου.  Ο Rossi ήταν ακριβώς μπροστά από τον Marquez, και όλοι μαζί η πρώτη πεντάδα άρχισε να απομακρύνεται από τους υπόλοιπους.

Ο Andrea Iannone οδήγησε τον αγώνα για αρκετούς γύρους με τον Dovizioso να του επιτίθεται ανοίγοντας και οι δυο για λίγο την διαφορά του από τους υπόλοιπους.

Λίγο πιο πίσω ο Pedrosa και ο Viñales, ήταν κοντά ο ένας στο άλλον στην έκτη και έβδομη θέση, προσπαθώντας να γεφυρώσουν το χάσμα με τους πέντε κορυφαίους, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Ο Marquez λίγο αργότερα έκανε την κίνηση του και πέρασε τον Rossi και ανεβαίνοντας στην 4η θέση.

Η μάχη μεταξύ του Dovi και του Iannone ήταν θεαματική με τον Lorenzo πίσω τους να περιμένει πότε θα κάνει την επίθεση του. Ο Iannone έκανε το λάθος και είχε μια πτώση στην στροφή 13, στην προσπάθεια του να περάσει τον Dovi, χάνοντας έτσι τον αγώνα. Την ίδια ώρα είχε πτώση και ο Cal Crutchlow στη στροφή 4.

Ο Lorenzo πίεσε τον Dovizioso σκληρά αλλά ο Dovizioso δεν ήταν εύκολος αντίπαλος, έχοντας και το ατού των τουλάχιστον 5 χλμ/ώρα παραπάνω στην ευθεία από τον Lorenzo, αλλά ο Ισπανός κατάφερε και πέρασε μπροστά και ξαναπήρε και πάλι την κορυφή του αγώνα, μένοντας εκεί μέχρι το τέλος του αγώνα κάνοντας και μια διαφορά ασφάλειας.

Ο Marquez άρχισε να πλησιάζει πολύ τον Dovizioso και του επιτέθηκε και πέρασε στην δεύτερη θέση. Ο Marquez προσπάθησε να κλείσει το κενό με τον Lorenzo αλλά δεν τα κατάφερε και βρέθηκε να τον κυνηγά και πάλι στην ρόδα του ο Dovizioso που εκμεταλλευόμενος την δύναμη της Ducati στην ευθεία πέρασε στον τελευταίο γύρο τον Ισπανό και ανέβηκε και πάλι στην δεύτερη θέση. Ο Marquez έκανε άλλη μια επίθεση στον Dovi και πέρασε μπροστά αλλά αμέσως απάντησε και ξαναπέρασε μπροστά.

Ο Lorenzo τερμάτισε με 2.019s μπροστά από τον δεύτερο, Dovizioso επαναλαμβάνοντας αυτό που έκανε πέρυσι, να κερδίσει την δεύτερη θέση. Ο Marquez τερμάτισε στην τρίτη θέση με +2.287s πίσω από τον πρώτο.

JL99
Μια εικόνα ισοδυναμεί με χίλιες λέξεις, ότι είχα να πω το είπα στην πίστα, απάντησε ο Lorenzo σχετικά με την κίνηση του αυτή, σε ερώτηση του Δημήτρη Διατσίδη.

Ο Valentino Rossi τερμάτισε πίσω τους ακριβώς στην τέταρτη θέση, χωρίς να καταφέρει να επιτεθεί στους τρεις πρώτους για να πάρει μια θεση στο βάθρο.

Ο Dani Pedrosa ολοκλήρωσε την πρώτη πεντάδα, αλλά ήταν πάνω από 13 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο.

Ο Viñales, ο Pol Espargaro, ο Bradley Smith, ο Hector Barbera και ο Scott Redding  ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

Το ταχύτερο γύρο του αγώνα τον έκανε ο Lorenzo με 1’54.927 στο 20ο γύρο, που είναι και ρεκόρ πίστας.

Πτώσεις είχαν ακόμα οι Loris Baz και Stefan Bradl , χωρίς τραυματισμούς.

Ο Lorenzo μπαίνει μετά από αυτόν τον αγώνα επικεφαλής στο πρωτάθλημα με 25 βαθμούς.

Το MotoGP θα  είναι και πάλι στο προσκήνιο την πρώτη Απριλίου με τα ελεύθερα δοκιμαστικά στην Αργεντινή.