26 April 2024
WSBK 2023

Ο Alvaro Bautista κέρδισε τον αγώνα Superpole, στο Philip Island – Αποτελέσματα – 1-2 για την Ducati,  ο Jonathan Rea έβδομος!

Ο αγώνας Superpole του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Superbike ήταν 10 έντονοι γύροι, με νικητή τον Ισπανό Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) που πήρε  τη δεύτερη νίκη του στον 1ο γύρο με έναν άψογο αγώνα.

Ο Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) κέρδισε τον αγώνα μπροστά από τον ομόστυαλό του Michael Ruben Rinaldi, κάνοντας το 1-2 για την Ducati

Ο Bautista έστριψε πρώτος με τους Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) και τους Jonathan Rea πίσω του και ενώ όλοι περιμέναμε να δούμε και πάλι το τρίο να πρωταγωνιστεί, όλα αλλάξαν στη στροφή 4 στον πρώτο γύρο, όταν όλοι επιτέθηκαν σε όλους!

Ο Razgatlioglu πέρασε τον Bautista την ίδια στιγμή που ο Rinaldi, Aegerter έκαναν επίθεση στο Rea απωθώντας τον με μια ελαφρά επαφή να βγει εκτός γραμμής και σχεδόν από την πίστα και να μπει ξανά στην 10η θέση.

Ο Bautista επιτέθηκε γρήγορα και πάλι πέρασε στην κορυφη, οπού έμεινε τελικά με άνεση, μέχρι την καρό σημαία, κάνοντας την 34η νίκη του στο WorldSBK, φτάνοντας το ρεκόρ του Tom Sykes (Kawasaki Puccetti Racing) και το 60ο βάθρο του WorldSBK.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Michael Ruben Rinaldi , ο οποίος κατάφερε να περάσει τον Razgatlioglu στον 4ο γύρο στη στροφή 1.

Ο Razgatlioglu πήρε την τρίτη θέση και στον δεύτερο αγώνα κλείνοντας το βάθρο!

Ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) ήταν ο κορυφαίος αναβάτης της Kawasaki στην τέταρτη θέση. Ο Lowes ήταν στις θέσεις του βάθρου στα πρώτα στάδια του αγώνα, αλλά δεν άντεξε τις επιθέσεις του Rinaldi και μετά του Razgatlioglu στη μέση της διαδρομής του αγώνα.

Ο Lowes μπόρεσε να αντισταθεί στην πίεση του Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) που τερμάτισε στην 5η θέση, μπροστά από τον Philipp Oettl (Team GoEleven) που έκλεισε την πρώτη εξάδα!

Ο έξι φορές πρωταθλητής Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) κατέκτησε την έβδομη θέση αφού έχασε χρόνο και θέσεις στον πρώτο γύρο, αφού τον ανάγκασε ο Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) στη στροφή 4, με τον Rea να μην μπορεί να κάνει προσπεράσεις. Ο Iker Lecuona (Team HRC) τερμάτισε όγδοος και ο Axel Bassani (Motocorsa Racing) πήρε την ένατη για να ξεκινήσει τρίτη σειρά στον αγώνα 2.

Ήταν ένα καταστροφικό αποτέλεσμα για την ομάδα GYTR GRT Yamaha WorldSBK όταν ο Remy Gardner επιτέθηκε στον συμπαίκτη του Dominique Aegerter στον 6ο γύρο στη στροφή 4. Οι αναβάτες είχαν έντονη επαφή με αποτέλεσμα να πέσουν, ενώ πάλευαν μέσα στην κορυφαία εξάδα.