26 April 2024
WSBK 2023

Ο Alvaro Bautista κυριάρχησε στο Phillip Island με Ιστορικό χατ-τρικ κερδίζοντας και τον αγώνα 2 – Αποτελέσματα – 1-2 για την Ducati

Ο αγώνας 2 στο Philip Island για τον 1ο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Superbike ήταν ένας ακόμα συναρπαστικός αγώνας με πρωταγωνιστή τον απόλυτο κυρίαρχο Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) να κάνει το 3 στα 3 , γράφοντας ιστορία για την πίστα του Philip Island και γίνεται ο πιο επιτυχημένος αναβάτης WorldSBK στην ιστορία στο Phillip Island με την όγδοη νίκη του στην εμβληματική πίστα.

Μετα και το τέλος του 1ου γύρου Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Superbike. Όλα δείχνουν πως τα αντίπαλα εργοστάσια δεν έχουν βρει ακόμα μια απάντηση στην απόλυτη κυριαρχία της Ducati που κέρδισε και τους 5 αγώνες εδώ στην Αυστραλία, τους τρεις στα Superbike και τους δυο στα Supersport και βέβαια δεν υπάρχει αντίπαλος προς το παρόν για τον Alvaro Bautista!

Ο Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) κέρδισε τον αγώνα 2 άνετα, χωρίς να πιεστεί σε έναν μοναχικό αγώνα στην κορυφη, μπροστά από τον ομόστυαλό του Michael Ruben Rinaldi, κάνοντας και πάλι το 1-2 για την Ducati.

Το Χατ-τρικ του Bautista σημαίνει ότι έγινε ο πρώτος αναβάτης που έκανε δεύτερο Χατ-τρικ σε μία πίστα μετά το Χατ-τρικ του 2019, ενώ έγινε επίσης ο πρώτος αναβάτης που έκανε πέντε Χατ-τρικ στο WorldSBK. Ήταν επίσης η όγδοη  νίκη του στο ‘The Island’, καθιστώντας τον, τον πιο επιτυχημένο αναβάτη στην πίστα. Όσον αφορά την καριέρα του, ήταν το 61ο βάθρο του WorldSBK και η 395η νίκη της Ducati στο WorldSBK.

Ο Bautista εκκίνησε πρώτος και έστριψε πρώτος με τον ομόστυαλό του να τον ακολουθεί, και τον Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) στην τρίτη θέση, και σε αυτές τις θέσεις έμειναν χωρίς να τους απειλήσει κανείς και χωρίς να δώσουν καμία μάχη μεταξύ τους, σε έναν μοναχικό αγώνα για τον καθένα συμπληρώνοντας το βάθρο του αγώνα 2 !

Για τον Rinaldi, ήταν το 16ο βάθρο του στο Superbike.

Ο Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) κέρδισε το πρώτο του βάθρο της σεζόν. Η τρίτη θέση για τον Locatelli του έδωσε το έβδομο βάθρο της καριέρας του, τοποθετώντας τον 54ο στη λίστα όλων των εποχών για τερματισμούς στο βάθρο. Ήταν ο καλύτερος τερματισμός του στο Phillip Island στο WorldSBK, έχοντας πάρει την τέταρτη ή την πέμπτη θέση στους προηγούμενους πέντε αγώνες του.

Για την 4η θέση δόθηκε η πιο θεαματική μάχη του 1ου γύρου, και για 22 γύρους, αφού 5 οδηγοί έκλεψαν την παράσταση με το θέαμα, τις προσπεράσεις, τα απρόοπτα και το δράμα των πτώσεων, σε όλο τον αγώνα!

Ο Axel Bassani (Motocorsa Racing) τελικά κέρδισε την τέταρτη θέση αφού ξεκίνησε από την ένατη στο grid καθώς απέκρουσε την επίθεση στο τέλος από τον Philipp Oettl (Team GoEleven) που τερμάτισε στην Πέμπτη θέση.

Ο οδηγός της Honda Iker Lecuona τερμάτισε στην 6η θέση, μπροστά από τον Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) που ήταν έβδομος τελικά αφού ξεκίνησε δέκατος στο grid. Ο Aegerter και ο Lecuona προσπέρασαν στο τέλος του αγώνα τον Rea που στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ήταν 4ος αλλα προς το τέλος στην ουσία κατέρρευσε καταλήγοντας τελικά να τερματίζει 8ος.

Την κορυφαία δεκάδα έκλεισαν στην 9η θέση ο Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team), και τον Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) που τερμάτισε τον αγώνα στη δέκατη, παρά την ποινή του Long Lap για ανεύθυνη οδήγηση στον αγώνα Superpole Race μετά από σύγκρουση με τον συμπαίκτη του Aegerter. Ο Gardner πέρασε τη γραμμή τερματισμού στην 11η θέση , αλλά ο Xavi Vierge (Ομάδα HRC), ο οποίος είχε πάρει την καρό σημαία στη δέκατη θέση, υποβιβάστηκε μία θέση για προσπέραση κάτω από κίτρινες σημαίες.

Καταστροφικός αγώνας για τους Razgatlioglu και Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) που έπεσαν με τον Lowes να πέφτει και να παρασέρνει τον Razgatlioglu ενώ πάλευαν για την 4η θέση.