6 May 2024
MotoGP 2018

Ο Crutchlow κερδίζει τον ποιο τρελό αγωνα στην Αργεντινή

Σήμερα είδαμε τον ποιο τρελό αγωνα που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια!

Ο Cal Crutchlow κέρδισε έναν από τους πιο τρελούς αγώνες του MotoGP που ξεκίνησε με την ποιο παράξενη σχάρα εκκίνησης και στον οποίο ο Marc Marquez έφαγε τρεις ποινές!

Με τον καιρό να παίζει τα παιχνίδια του και τις ομάδες να τα έχουν χάσει εντελώς, είδαμε μια εκκίνηση που δεν έχουμε ξαναδεί ποτέ!

Εκτός του Miller που φορούσε από την αρχή Slick ελαστικά όλοι οι υπόλοιποι 23 αναβάτες είχαν βγει με βρόχινα, που αποφάσισαν να αλλάξουν μπαίνοντας στα πιτ.

Η εκκίνηση καθυστέρησε 20 λεπτά και με μια σχάρα που δεν έχουμε ξαναδεί. Ο Miller μόνος του μπροστά και με τους υπόλοιπους οδηγούς να στήνονται πέντε σειρές πίσω.

Η μοτοσυκλέτα του Marquez έσβησε με αποτέλεσμα να πρέπει να μπει στα πιτ, αλλά την έβαλε μπροστά και γύρισε στην θέση του και ξεκίνησε κανονικά.

Και μετά την «μοναδική» εκκίνηση τα είδαμε όλα, επαφή μεταξύ Zarco και Pedrosa με αποτέλεσμα την πτώση του Ισπανού, τιμωρία για τον Marquez που ειχε ήδη περάσει πρώτος, με διέλευση από τα πιτ και να ξαναβγαίνει 19ος

Για το βάθρο έγινε πραγματική μάχη που έκοβε την ανάσα με νικητή τον  Crutchlow έναντι του Zarco που αρκέστηκε στην 2η θέση και τον Alex Rins να οδηγεί τον αγώνα και να παλεύει για την πρώτη θέση, να ανεβαίνει για πρώτη φορά στην καριέρα του στο βάθρο, συμπληρώνοντας αυτό το φοβερό βάθρο στην Αργεντινή!

O Crutchlow με την τρίτη του νίκη σε MotoGP στην καριέρα του, χάρισε στην Honda την 750  νίκη σε Grand Prix !

Με μια ξέφρενη πορεία ο Marquez έφτασε να τερματίσει στην 5η θέση, γράφοντας και τον ταχύτερο γύρο του αγωνα με χρόνο 1’39.902, αλλά έφαγε άλλες δυο τιμωρίες για την επαφή του με τον Espargaro και Rossi , με αφαίρεση μιας θέσης και μετά 30 δευτερόλεπτα ποινή, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην 18η θέση!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Miller που δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την pole position αλλά και το αβαντάζ που κέρδισε στην εκκίνηση από τις λάθος επιλογες όλων των υπολοίπων!

Στην 5η θέση τελικά μετά τις ποινές του Marquez τερμάτισε ο Vinales, με τον Dovizioso να συμπεράνει την κορυφαία εξάδα!

Ο Tito Rabat τερμάτισε στην 7η θέση, το καλύτερό του αποτέλεσμα στο MotoGP, ενώ ο Andrea Iannone τερμάτισε 8ος μπροστά από τον Hafizh Syahrin και τον Danilo Petrucci που έκλεισε την πρώτη δεκάδα.

Ο Jorge Lorenzo, που δεν ειχε καθόλου καλό τριήμερο τερμάτισε στην 15η θέση, ενώ ο Rossi που επανήρθε μετά την πτώση του τελικά τερμάτισε στην 19η θέση.

Μετά το τέλος του ο αγώνα Marquez θέλησε να ζητήσει συγγνώμη από τον Rossi

Επειδή έγινε αιτία να πέσει όταν ο Marc Márquez προσπάθησε να περάσει τον Valentino Rossi στο 13ο γύρο με αποτέλεσμα να έχουν επαφή και να βγει ο Rossi στο χορτάρι και να πέσει.

Πήγε στο Box της Yamaha, για να ζητήσει συγγνώμη αλλά δεν έγινε δεκτός! Αυτό το γεγονός μας δείχνει πως δυστυχώς ξεκίνα μια νέα εποχή μεγάλης έντασης που θα φέρει ποτάμια «μελάνης» να χύνονται … από ειδικούς και μη….