27 April 2024
MotoGP 2020

Ο Marc Marquez ανοίγει την σεζόν του MotoGP 2020 με τον ταχύτερο γύρο των πρωινών δοκιμών στην Jerez! – Χρόνοι

Το MotoGP για το 2020 ξεκίνησε σήμερα στην Jerez με το πρώτο τεστ πριν τον αγώνα του Σαββατοκύριακου.

Ήταν όλοι οι οδηγοί εκεί, με κέφι και ανυπόμονοι  να μπουν και πάλι στην πίστα πάνω στις πρωτότυπες μοναδικές τους μοτοσυκλέτες και να οδηγήσουν σε ρυθμούς αγώνα!

Ταχύτερος της πρωινής και πρώτης από τις δυο συνεδρίες της ημέρας ο Marc Marquez με χρόνο 1.37.941, και ήταν ο μοναδικός που κατέβηκε στο 1.37s, φέροντας το πρώτο Honda στην κορυφή!

Στην δεύτερη θέση ο Alex Rins με την Suzuki του και με χρόνο 1.38.193, με 0.252s πίσω από τον πρώτο, ενώ την κορυφαία τριάδα έκλεισε ο Valentino Rossi, με το Yamaha του, με χρόνο 1.38.222, και μόλις 0.281s διαφορά από την κορυφή.

Όπως δείχνουν οι πρώτοι χρόνοι όλοι οι οδηγοί προσπαθούν να μπουν σε ρυθμούς αγωνιστικούς αφού η καραντίνα τους έχει αφήσει σε αδράνεια.

Στην 4η θέση με χρόνο 1.38.285 ο Alex Espargaro με την Aprilia του, οπού κάνει 4 τα εργοστάσια στις 4 πρώτες θέσεις!

Στην 5η θέση ο Fabio Quartararo με χρόνο 1.38.312, μπροστά από τον Cal Crutchlow που έκλεισε την κορυφαία εξάδα και με χρόνο 1.38.313, μόλις 0.001s πίσω από τον Quartararo.

Το πρώτο Ducati ήταν αυτό με τον Jack Miller με χρόνο 1.38.348.

Ο Miguel Oliveira της Tech3 ήταν ο κορυφαίος με την KTM στην όγδοη θέση, μόλις κάτω από το μισό δευτερόλεπτο του ρυθμού, ενώ ο Franco Morbidelli (SRT) και ο Francesco Bagnaia (Pramac) συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

Στην 11η θέση ο John Mir ενώ στην 12η θέση ο οδηγός της KTM Pol Espargaro, μπροστά από τον Vinales στην 13η θέση.

Η πρώτη δοκιμή του Andrea Dovizioso μετα από τότε που έσπασε τον αριστερό του ώμο τον περασμένο μήνα τον έφερε στην 19η θέση μπροστά από τον συμπαίκτη του Danilo Petrucci, και τα δυο Ducati ήταν πίσω από την Honda του Alex Marquez.

Η επόμενη συνέδρια της μεγάλης κατηγορίας θα ξεκινήσει στις 3 το μεσημέρι ώρα Ελλάδος και για 1.30 ώρα θα δοκιμάσουν τις δυνάμεις και την φόρμα τους ενόψει του πρώτου γύρου της σεζόν που ξεκινά σε 2 μόλις ημέρες!