27 April 2024
WSBK 2023

Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε τον δυνατό αγώνα Superpole στην Imola, Bautista και Locatelli στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ένας πολύ δυνατός και θεαματικός αγώνας με τον φοβερό αναβάτη της Yamaha, Toprak Razgatlioglu να επαναλαμβάνει την επιτυχία του Donington στον αγώνα Superpole της Imola.

Ένας δυνατός Toprak Razgatlioglu κέρδισε τον αγώνα Superpole στην Imola για τον  έβδομο γύρο του Superbike 2023.

Ο αναβάτης της Yamaha πίεσε το R1 του δίνοντας το 110% για να μειώσει τη διαφορά με το Ducati Panigale V4R του πρωταθλητή Alvaro Bautista, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος 0,244 δευτερόλεπτα πίσω από τον Τούρκο αναβάτη.

Ένας αγώνας που στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν μια μονομαχία μεταξύ των δυο πρώτων.

Φοβέρες προσπεράσεις όπως αυτές του Bautista όταν πέρασε σε δυο στροφές μόλις τον Razgatlioglu και τον Locatelli, ενώ λίγο αργότερα η προσπέραση του Razgatlioglu στον Bautista!

Για τον Razgatlioglu είναι η τρίτη νίκη της σεζόν, όλες σε αγώνες Superpole, και είναι η 35η νίκη του και το 101ο βάθρο του στο Superbike.

Το βάθρο έκλεισε ο Andrea Locatelli, ο οποίος αφού ήταν στην κορυφή του αγώνα στους πρώτους γύρους, τερμάτισε τρίτος τελικά φέρνοντας το Yamaha YZF R1 του μόλις 1.720 δευτερόλεπτα από την κορυφή, κάνοντας για την Yamaha το 1-3.

Ο Locatelli δεν άντεξε στην πίεση και τις επιθέσεις των Razgatlioglu και Bautista και βρέθηκε στην τρίτη θέση αλλα άντεξε στην πίεση του Rea και κρατήθηκε στο βάθρο!

Ο Jonathan Rea πέρασε τη γραμμή τερματισμού στην τέταρτη θέση, με το Kawasaki ZX-10RR μπροστά από τα Ducati Panigale V4R των Michael Ruben Rinaldi (Team Factory) και Axel Bassani (Team Motocorsa) και το ZX-10RR του συμπαίκτη του Alex Lowes.

Ο Danilo Petrucci τερμάτισε όγδοος, μπροστά από τις BMW M1000 RR των Scott Redding και Loris Baz.