MotoGP 2016

Pole Position στον Marquez για τετάρτη συνεχόμενη χρονιά στο Τέξας

Ο Marc Marquez παρέμεινε αήττητος στο Circuit of the Americas, εξασφαλίζοντας για άλλη μια χρονιά την pole position μπροστά από τους Lorenzo και Rossi.

93-marc-marquez-esp_gp_9087.gallery_full_top_fullscreen-(1)Το Q2 των 15 λεπτών ανέδειξε για άλλη μια φορά τον Marc Marquez (Repsol Honda Team), ενώ όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα πάνω του αφού αναμενόταν να κερδίσει και πάλι την pole  σε μια πίστα που την έχει «κάνει τα δικά του». Ο Ισπανός επέλεξε για την πιο μαλακή γόμα,  μπροστά και πίσω, ενώ ο Jorge Lorenzo (Yamaha MotoGP Movistar), Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) και Cal Crutchlow (LCR) επέλεξαν την μεσαία γόμα για το μπροστινό.

Ο Lorenzo κατέβηκε πρώτος το 2’03, αμέσως κάνοντας 2’03.613, τον ταχύτερο γύρο του μέχρι εκείνο την στιγμή.  Επίσης ήταν η πρώτη φορά που κατέβηκε σε αυτόν τον αγώνα 2’03s.

99-jorge-lorenzo-esp_gp_7923.gallery_full_top_fullscreen

Ο Marquez απάντησε άμεσα και κατέβασε χρόνο, γράφοντας 2’03.188s, μόλις πάνω από ένα δευτερόλεπτο πάνω από το δικό του ρεκόρ pole position ,και 0.425s ταχύτερα από το χρόνο του Lorenzo.  Ο Lorenzo έκανε τελικά 2’03.257, μόλις 0.069s πίσω από τον Marquez.

Ο Rossi θα εκκινήσει από την πρώτη γραμμή αφού έκανε τον τρίτο ταχύτερο γύρο της διαδικασίας με 2’03.644 στο τελευταίο γύρο του!  Η διαφορά ήταν ελαφρώς μεγαλύτερη για να Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP), με 0.387s πίσω από τον ομόσταυλό του και 0.456s πίσω από τον Marquez. Δεν μπόρεσε να διεκδικήσει την pole, αλλά ο Rossi παραμένει σίγουρος ότι η πρώτη σειρά εκκίνησης θα του επιτρέψει να μείνει κοντά με το κορυφαία δίδυμο μπροστά του. Είναι ενδιαφέρον, ότι ο Rossi χρησιμοποιείσαι στην μηχανή του τα πτερύγια για να εξασφαλίσει ένα γρήγορο γύρο. Αυτό είναι το πρώτο back-to-back στην μπροστινή σειρά του Rossi από το 2013.

yfr_editorial_use_pictures_16

Στην τετάρτη θεση έμεινε το ισχυρό Ducati του Andrea Iannone (Ducati Team), γράφοντας  2’03.913s. Ο Ιταλός ήταν πάρα πολύ γρήγορος έως τώρα και ένας από τους λίγους που ήταν πολύ κοντά με τον Marquez. Δυστυχώς ο Andrea Iannone θα υποβιβαστεί στην έβδομη θεση εκκίνησης για τον αγώνα της Κυριακής, ως αποτέλεσμα της τιμωρίας του για το περιστατικό της Αργεντινής (δες εδώ>>>).

Ο Maverick Viñales (Team Suzuki Ecstar) έκανε τον πέμπτο ταχύτερο χρόνο και θα ξεκινήσει από την τέταρτη θέση, ως αποτέλεσμα της ποινής Iannone του. Το 2015, ο Viñales ξεκίνησε από την 12η θέση στο grid στο COTA, και τερματισε στην ένατη θέση. Αν μπορεί να κερδίσει και πάλι, τουλάχιστον τρεις θέσεις στον αγώνα ο Viñales θα μπορέσει κάλλιστα να καταφέρει να κερδίσει το  πρώτο του βάθρο. Η πίστα της Αμερικής ήταν η πίστα της πρώτης του νίκης στα Moto2 για τον  Viñales το 2014.

usa_pole-b2016

Έκτο χρόνο έκανε ο πρώτος από τους αναβάτες ανεξάρτητος ομάδας, Cal Crutchlow (LCR Honda) και θα εκκινήσει από την πέμπτη θέση στο grid για τον αγώνα της Κυριακής.

Ο Andrea Dovizioso (Ducati Team), Dani Pedrosa (Repsol Honda Team), Aleix Espargaro (Team Suzuki Ecstar) και Scott Redding (Octo Pramac Yakhnich) ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

usa_pole-2016

Ο Jack Miller  δεν πήρε μέρος στις κατατακτήριες δοκιμές λόγω ενός σπασμένου πέμπτου μεταταρσίου στο δεξί του πόδι μετά από μια πτώση την Παρασκευή. Αυτό ανακοινώθηκε κατά τη διάρκεια του FP4 , και έτσι ο Αυστραλός θα χάσει τον αγώνα, και θα επιστρέψει στη δράση στη Jerez.