26 April 2024
MXGP 2022

Tim Gajser και Tom Vialle ήταν οι νικητές του 5ου αγώνα MXGP 2022 του Trentino – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ο πέμπτος γύρος του  Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Motocross MXGP FIM  είδε κάποια εκρηκτική δράση καθώς ο Tim Gajser της Team HRC και ο Tom Vialle της Red Bull KTM Factory  Racing ανέβηκαν  στο βάθρο στο  MXGP του Trentino  με τέλεια αποτελέσματα και στους δύο αγώνες.

Η νέα διάταξη της πίστας προκάλεσε μερικούς έντονους αγώνες καθώς οι νικητές έπρεπε να δουλέψουν σκληρά για τις νίκες τους.

Αυτό που έκανε το MXGP του Trentino ακόμα πιο ξεχωριστό σήμερα ήταν η απίστευτη υποστήριξη των θαυμαστών που δημιούργησε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα.

MXGP

Ήταν το πρώτο 1-1 για τον Gajser στη σεζόν, νίκες και στα δυο σκέλη! Ο Renaux γιόρτασε την επιστροφή του στο βάθρο με την δεύτερη θέση στη γενική, με τον Prado να κατακτά το τρίτο σκαλί του βάθρου.

Μετά από πέντε γύρους, ο Gajser έχει πλέον 236 βαθμούς και συνεχίζει να οδηγεί το πρωτάθλημα MXGP, ενώ ο Prado είναι δεύτερος 33 βαθμούς πίσω και ο Renaux τρίτος με 184 βαθμούς.

MX2

Το τέλειο σκορ 1-1 χάρισε στον Vialle την τρίτη του νίκη στο GP και επίσης την κόκκινη πλάκα! Ο De Wolf ήταν δεύτερος, εξασφαλίζοντας το δεύτερο βάθρο του το 2022 μπροστά από τον Haarup που συνέχισε να εντυπωσιάζει τους πάντες με το τρίτο του βάθρο GP.

Ο Vialle οδηγεί τώρα το πρωτάθλημα και απέχει 14 βαθμούς από τον Geerts που είναι δεύτερος μπροστά από τον Haarup που είναι 25 βαθμούς πίσω.