28 April 2024
BMU - National Championships

3 βάθρα για τους 3 Έλληνες οδηγούς στον 8ο αγώνα στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2023 BMU στην Κροατία – Αποτελέσματα – VIDEO – Φωτογραφίες

Και την Κυριακή, δεύτερη μέρα του 4ου γύρου του BMU οι τρεις  Έλληνες οδηγοί στην Κροατία, ανέβηκαν στο βάθρο, και με τις θέσεις τους παραμένουν στην κορυφή, αλλά και στην κορυφαία τριάδα του πρωταθλήματος των χωρών!

Ο 4ος γύρος του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ταχύτητας έγινε το Σαββατοκύριακο 5 και 6 Αυγούστου με τον 7ο και 8ο αγώνα της σεζόν 2023, μαζί με τον 4ο γύρο του Πρωταθλήματος Alpe Adria στη  πίστα Grobnik της Κροατίας.

Οι τρεις Έλληνες πρωταθλητές οδηγοί, Κωνσταντίνος Μαυρόπουλος αγωνίστηκε στην κατηγορία SSP300, ο Δημήτρης Καρακώστας στην κατηγορία SBK και ο Αλεξ Παπαγεωργίου στην κατηγορία SSP600.

Ο Κωνσταντίνος Μαυρόπουλος αγωνίστηκε την Κυριακή κατακτώντας μία δεύτερη  θέση στην κατηγορία SSP300, στον 8ο αγώνα, κάνοντας κα πάλι έναν πολύ καλό αγώνα, ξεκινώντας από την 4η θέση στο grid.

Ο Μαυρόπουλος πάλεψε για την κορυφαία δεκάδα από την αρχή του αγώνα και τερμάτισε στην 4η θέση της γενικής κατάταξης και την 2η του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ταχύτητας, κερδίζοντας άλλους 20 βαθμούς στο πρωτάθλημα BMU 2023 που τον κρατά στην κορυφή της κατάταξης της κατηγορίας SSP300 με 159 βαθμούς.

Κωνσταντίνος Μαυρόπουλος: «Ολοκληρώθηκε και ο 8ος αγώνας του Βαλκανικού πρωταθλήματος υπό βρόχινες συνθήκες. Το warm up ήταν υπό στεγνές συνθήκες και περίπου μισή ώρα πριν τον αγώνα ξεκίνησε να βρέχει, ως αποτέλεσμα να αλλάξουμε τις ρυθμίσεις της μοτοσυκλέτας από στεγνό σε βρόχινο. Ήταν ένας πολύ καλός αγώνας καταφέρνοντας να κατακτήσω τη 2η θέση στο BMU και 4η γενικής. Επόμενος αγώνας στο Pleven της Βουλγαρίας. Ευχαριστώ την ομάδα μου, τους χορηγούς μου και όσους με στηρίζουν.»

VIDEO

Ο Αλεξ Παπαγεωργίου στην κατηγορία SSP600 ξεκίνησε και τον 8ο αγώνα από την Pole position του Βαλκανικού και την 4η θέση στην σχάρα, μεταξύ των 25 συμμέτοχων, όλων των κατηγοριών!

Ο Παπαγεωργίου τερμάτισε στην 3η θέση του Βαλκανικού Πρωταθλήματος και στην 3η θέση του Πρωταθλήματος Alpe Adria και συνεχίζει να είναι στην κορυφή της βαθμολογίας στην κατηγορία του στο BMU 2023.

VIDEO

O Δημήτρης Καρακώστας στην κατηγορία SBK, αγωνίστηκε στον 8ο αγώνα, ξεκινώντας από την pole position του BMU και από την 4η θέση στην σχάρα της γενικής κατάταξης!

Ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε κάτω από καταρρακτώδη βροχή και κατάφερε να τερματίσει στην 4η θέση της γενικής κατάταξης και 2ος του Πρωταθλήματος BMU και φεύγει από την Κροατία στην κορυφή της βαθμολογίας στην κατηγορία του στο BMU 2023.

Δημήτρης Καρακώστας: «Ο σημερινός αγώνας ήταν εντυπωσιακός και ανταγωνιστικός και τον χάρηκα πολύ παρόλη τη καταρρακτώδη βροχή πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ξεκίνησα από τη τέταρτη θέση και τη κράτησα μέχρι τους τελευταίους γύρους που με προσπέρασε ο Martin Choy. Για τον επόμενο γύρο ήμουν στη ρόδα του αλλά δυστυχώς όταν ρίχναμε γύρο σε κάποιους αναβάτες τον έβγαλαν εκτός πίστας και δε συνεχίστηκε η όμορφη μάχη μας. Τερμάτισα στη 4η θέση στο Alpe Adria και στη 2η θέση στο BMU. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα γιατί κατάφερα σήμερα να εμπιστευτώ τη μοτοσικλέτα μου στη βρόχινη πίστα της Κροατίας. Ευχαριστώ την ομάδα μου που δούλεψαν και συντονίστηκαν στις δύσκολες συνθήκες αυτού του σαββατοκύριακου και όλους εσάς για τα ενθαρρυντικά λόγια σας.»

VIDEO

Οι 3 Έλληνες πρωταθλητές ανέβηκαν και πάλι στην 3η θέση του βάθρου, αφού η Ελλάδα πήρε την 3η θέση στην Κροατία στον 8ο αγώνα!