8 May 2024
MotoGP 2022

Moto2: O Augusto Fernandez κέρδισε τον αγώνα στο Le Mans – Αποτελέσματα

Ο Ισπανός Augusto Fernandez κέρδισε τον αγώνα της Κυριακής στην Moto2 για το Γαλλικό GP, τον 7ο γύρο της σεζόν 2022.

Ο Ισπανός αναβάτης της KTM Ajo,  Augusto Fernandez πήρε μια άνετη νίκη στο Le Mans μετα την πτώση του ομόστυαλού του Pedro Acosta που ήταν μπροστά του!

Ο Pedro Acosta που ξεκίνησε από την pole και οδήγησε τον αγώνα για 10 γύρους μέχρι που είχε μια πτώση που του στέρησε την πρώτη του νίκη! Οι δυο ομόστυαλοι Ισπανοί ήταν σε έναν δικό τους ρυθμό με διαφορά από τους υπόλοιπους τουλάχιστον 5 δευτερόλεπτα!

Για τις υπόλοιπες θέσεις του βάθρου έγινε φοβερή μάχη μεταξύ τριών αναβατών που πάλεψαν μέχρι την καρό σημαία και κρίθηκε στον τελευταίο γύρο!

Πίσω από τον αναβάτη της ομάδας KTM Ajo, ο Aron Canet (Flexbox HP40) έπρεπε να συμβιβαστεί με τη δεύτερη θέση και ακολουθούμενος από τον Somkiat Chantra (Team Asia).

Έκτος βάθρου μετά από μια πολύ έντονη μάχη Cameron Beaubier (American Racing) που τερμάτισε τέταρτος μπροστά από τον Ai Ogura (Ομάδα Ασίας) και τον Marcel Schrotter (Intact GP).

Ο Joe Roberts (ItalTrans) κλείνει στην έβδομη θέση μπροστά από τον Celestino Vietti (Mooney VR46), και τον Jorge Navarro (Flexbox HP40). Καλή εμφάνιση για τον Stefano Manzi (VR46 Master Camp) που κλείνει στη δέκατη θέση.

Ο Celestino Vietti διατηρεί την ηγεσία του παγκόσμιου πρωταθλήματος με 108 βαθμούς έναντι 92 του Ogura και 89 του Canet.