19 May 2024
European Cup

Τα καλυτέρα αποτελέσματα έως τώρα πήρε ο Βασίλης Παντελεάκης στο Estoril στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα JuniorGP στην κατηγορία ETC – VIDEO των αγώνων

Ο Βασίλης Παντελεάκης βρέθηκε στην πίστα του Estoril για να αγωνιστεί στον δεύτερο αγώνα της σεζόν, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα JuniorGP στην κατηγορία ETC (European Talent Cup) για το 2024.

Ο Παντελεάκης κατάφερε και προκρίθηκε στους δυο αγώνες της Κυριακής και μάλιστα στην πρώτη σειρά εκκίνησης, σε μια βρόχινη συνέδρια, οπού οδήγησε με τον καλύτερο τρόπο, κερδίζοντας μια εκπληκτική 3η θέση!

Στον πρώτο αγώνα όπου ήταν βρόχινος και σε πραγματικά δύσκολες συνθήκες κατάφερε και τερμάτισε στην 8η θέση, ενώ στον 2ο αγώνα το απόγευμα όπου η πίστα ήταν στεγνή, δεν κατάφερε να τερματίσει λόγω τεχνικού προβλήματος!

Έτσι ο Βασίλης Παντελεάκης στον δεύτερο γύρο του φετινού πρωταθλήματος European Talent Cup κέρδισε τα καλύτερα του αποτελέσματα με μια 3η θέση στην εκκίνηση και μια 8η θέση στον έναν αγώνα όπου του έδωσε 8 βαθμούς, φέρνοντας τον στην 20η θέση της βαθμολογίας!

Διαβάστε αναλυτικά τι έγραψε στα κοινωνικά του δίκτια:

«Με μία ιστορική για τη χώρα μας 3η θέση στη σχάρα εκκίνησης ξεκίνησα το διπλό αγώνα στην πίστα του Εστορίλ της Πορτογαλίας!

Στον πρώτο αγώνα ο οποίος διεξήχθη υπό βροχή έκανα μία κακή εκκίνηση με αποτέλεσμα να βρεθώ στην πρώτη στροφή 14ος, χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία να πάρω το πρώτο μου βάθρο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Γύρω με το γύρο κάλυψα αρκετά το χαμένο έδαφος με αποτέλεσμα να τερματίσω στην όγδοη θέση.

Στο δεύτερο αγώνα μετά την εκκίνηση βρέθηκα στην έβδομη θέση νιώθοντας το μοτέρ μου να χάνει δύναμη γύρω με το γύρο και παράλληλα εγώ να χάνω θέσεις στην ευθεία με αποτέλεσμα στον 8ο γύρο ενώ βρισκόμουν στην 17η θέση να χάσει όλη του την δύναμη και να εγκαταλείψω τον αγώνα.

Θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα μου AC racing team που με στηρίζει και με κάνει να νιώθω σαν σπίτι μου, καθώς και όλους εσάς που με την υποστήριξή σας μου δίνετε την ευκαιρία να αγωνιστώ σ’ αυτό το κορυφαίο πρωτάθλημα🇬🇷❤️

Επίσης ένα τεράστιο ευχαριστώ στους χορηγούς μου που με στηρίζουν και πιστεύουν σε μένα 🤗

Ακόμα καλύτερα αποτελέσματα έρχονται σύντομα ραντεβού στον αγώνα της Βαρκελώνης στις 15 Μαΐου!

Karakostas Honda DNA High Performance Filters Papastavroushops Papastavroushops Arai Helmet Europe Riva Del Mare Α.ΜΟΤ.Ο.Ε. (ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ) Motodirect LeKare helmets designs Helmet Home #Winnersclubvp3»