27 April 2024
MotoGP 2023

Moto2: Ο Pedro Acosta κέρδισε τον αγώνα στην Mandalika – Αποτελέσματα

Ο Pedro Acosta κέρδισε το Grand Prix της Ινδονησίας στην κατηγορία Moto2, για τον 15ο γύρο του πρωταθλήματος MotoGP 2023, στην πίστα Mandalika.

Ο αναβάτης της Team Red Bull Ajo πέτυχε την έβδομη νίκη του στη σεζόν, δέκατη στο Moto2 και 16η στην καριέρα του. Ξεκινώντας από τη δεύτερη σειρά, πήρε το προβάδισμα του αγώνα αφού αντάλλαξε θέσεις για μερικούς γύρους με τον poleman Aron Canet (Pons).

Γύρο με γύρο το προβάδισμά του αυξανόταν και ο αγώνας ήταν αποκλειστικά για το δεύτερο και το τρίτο σκαλί του βάθρου με τον Canet να ξεπερνά τον Fermin Aldeguer (SpeedUp).

Τέταρτος τερμάτισε ο Jake Dixon (Aspar) που προηγήθηκε από τον Manuel Gonzalez (VR46 Team) και τον Tony Arbolino (Marc VDS).

Στο Top Ten τερμάτισαν επίσης οι Somkiat Chantra (Team Asia), Sergio Garcia (Pons), Joe Roberts (Italtrans) και Sam Lowes (Marc VDS). Περιλαμβάνονται επίσης οι Dennis Foggia (Italtrans), Bo Bendsneyder (SAG), Darryn Binder (Intact GP), Taiga Hada (SAG) και Albert Arenas (Red Bull Ajo).

Στο Πρωτάθλημα ο Acosta φτάνει τους 277 βαθμούς, 65 περισσότερους από τον Arbolino, 105 περισσότερους από τον Dixon, ενώ ο Aron Canet είναι τέταρτος, με 133 βαθμούς πίσω από τον #37 της Team Red Bull Ajo.