26 April 2024
MotoGP 2022

Moto3: Ο Dennis Foggia κέρδισε τoν φοβερό αγώνα στο Silverstone – Αποτελέσματα

Τρελός αγώνας ήταν αυτός της Moto3 στο Silverstone, με ατελείωτες ανατροπές μέχρι την καρό σημαία.

Ένας αγώνας από τους πιο σφιχτούς σε διαφορά που έχουμε δει αφού ο πρώτος από τον 19ο οδηγό είχαν λιγότερο από 3 δευτερόλεπτα διαφορά μέχρι λίγους γύρους πριν το τέλος, οπού είχαμε αρκετές πτώσεις από την φοβερή πίεση!

Τελικά ο 14ος από τον πρώτο είχε μόλις 2.383 δευτερόλεπτα διαφορά!

Νικητής ήταν ο Dennis Foggia, ο οποίος λίγους γύρους πριν από το τέλος φαινόταν εκτός μάχης για τη νίκη, αλλά κατάφερε και πέρασε τη γραμμή του τερματισμού πρώτος, μπροστά από τα KTM των Jaume Masia (Red Bull Ajo) και Deniz Oncu ( KTM Tech 3).

Για τον Foggia αυτή είναι η δεύτερη νίκη της σεζόν μετά την ινδονησιακή, η όγδοη στη Moto3, και το 20ο βάθρο.

Οι ανατροπές ήταν φοβέρες, αφού τρεις γύρους πριν το τέλος ο Ayumu Sasaki (Husqvarna Max Racing Team) έπεσε παρασέρνοντας τον επικεφαλής της παγκόσμιας κατάταξης Sergio Garcia (GasGas Aspar), με τον Ιάπωνα πρώτα ακίνητο στο έδαφος και μετά με φορείο στο ιατρικό κέντρο.

Στον τελευταίο γύρο, μια επαφή των Izan Guevara (GasGas Aspar) και Ivan Ortolà (KTM MTA) τους έβγαλε εκτός αγώνα με πτώση και στη συνέχεια οι Tatsuki Suzuki (Honda Leopard) που τον έσπρωξε ο Oncu και David Munoz (KTM BOE) έπεσαν.

Τέταρτος τελικά τερμάτισε ο Kaito Toba (KTM CIP), μπροστά από τον Stefano Nepa.

Ο poleman Diogo Moreira (KTM MT Helmets -MSI) τερμάτισε 6ος, μπροστά από τον John McPhee (Husqvarna Max Racing Team), τον Ryusei Yamanaka, τον Andrea Migno (Honda Snipers) και τον Carlos Tatay (CFMoto Pruestel GP) που συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα!

Στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης οι Xavier Artigas (CFMoto Pruestel GP), Scott Ogden (Honda VisionTrack), οι δύο αναβάτες της SIC58 Squadra Corse, Lorenzo Fellon και Riccardo Rossi και ο Adrian Fernandez (KTM Tech 3).

Στην Βαθμολογία δεν άλλαξε κάτι αφού και οι δυο πρώτοι έπεσαν και έτσι ο Γκαρσία έχει το προβάδισμα με 182 βαθμούς, 3 περισσότερους από τον συμπαίκτη του Ιζάν Γκεβάρα, και 42 έναντι του Ντένις Φότζια.