26 April 2024
MotoGP 2022

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε τoν συναρπαστικό αγώνα στο Silverstone – Αποτελέσματα – Ιταλική κυριαρχία!

Ένα συναρπαστικό αγώνα μας επιφύλασσε η επιστροφή του MotoGP μετα τις καλοκαιρινές διακοπές, έναν αγώνα που έμοιαζε πολύ στον αγώνα της Moto3 που προηγήθηκε αφού μέχρι την καρό σημαία είχαμε μάχες σχεδόν για όλες τις θέσεις!

Πολύ σφιχτός αγώνας μέχρι τέλους αφού ο πρώτος από τον 9ο είχε λιγότερο από 4 δευτερόλεπτα διαφορά!

Μεγάλος νικητής του αγώνα ο Pecco Bagnaia που οδήγησε τον αγώνα από την μέση και μετα, που αντιστάθηκε στην επίθεση στο τέλος από τον φοβερό Maverick Vinales που τερμάτισε 2ος!

Ο Vinales παρόλο που δεν έκανε καλή εκκίνηση από την 3η θέση, και βρέθηκε αρκετά πίσω, κατάφερε κάνοντας μια εξαιρετική επίδοση με το Aprilia να φτάσει σε ένα δεύτερο συνεχόμενο βάθρο και παραλίγο στην νίκη!

Το βάθρο έκλεισε ο Jack Miller με την δεύτερη εργοστασιακή Ducati, κάνοντας έναν δυνατό αγώνα, παλεύοντας για την θέση του!

Στην 4η θέση τερμάτισε ένα ακόμα Ducati με τον Enea Bastianini που έκανε ένα φοβερό αγώνα παρόλο που είχε την απώλεια ενός από τα αεροδυναμικά φτεράκια του στην εκκίνηση, μετα από επαφή με τον ομόστυαλό του!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο εκπληκτικός Miquel Oliveira με την εργοστασιακή KTM, που κατάφερε ξεκινώντας από την 13η θέση να φτάσει στην κορυφαία ομάδα!

Την πρώτη εξάδα έκλεισε ο Jorge Martin με ένα ακόμα Ducati, ξεκινώντας από την 9η θέση κατάφερε να παλέψει ακόμα και για το βάθρο, αλλα αρκέστηκε τελικά στην 6η θέση μετα από δυνατές μάχες!

Στην 7η θέση τερμάτισε το πρώτο Suzuki με τον Alex Rins που δεν κατάφερε να μείνει στην κορυφη οπού βρέθηκε μετα την πτώση του Zarco που ήταν πρώτος από την αρχή του αγώνα και οδήγησε για αρκετούς γύρους τον αγώνα! Φάνηκε να μην μπορεί να αντισταθεί στην δύναμη των Ducati αλλα και στην πίεση που του άσκησαν οι 6 οδηγοί που τερμάτισαν μπροστά του!

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Fabio Quartararo που αναγκάστηκε να περάσει από τον Long Lap, αποτέλεσμα της τιμωρίας του απ[ο τον προηγούμενο αγώνα.
Ο Γάλλος ήταν δεύτερος όταν πέρασε από τον μεγάλο γύρο και ξαναμπήκε στην 5η θέση χάνοντας μόνο τρεις θέσεις αφού ο μεγάλος γύρος της συγκεκριμένης πίστας ήταν πολύ μικρός!
Παρόλα αυτά ο Quartararo δεν κατάφερε να μείνει σε αυτή την θέση και να αποκρούσει τις επιθέσεις των οδηγών που τον πέρασαν και αρκέστηκε στην 8η θέση που του δίνει ακόμα την πρωτοπορία στην βαθμολογία.

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Aleix Espargaro που φάνηκε ότι ο τραυματισμός του από την πτώση στο FP4 δεν τον άφησε να κάνει τον αγώνα που σιγουρά θα ήθελε και έτσι αρκέστηκε στην 9η θέση και που σε συνδυασμό με όλους τους άλλους τερματισμούς του έδωσε την ευκαιρία να κρατήσει  την διαφορά του από τον Quartararo στους 22 βαθμούς χωρίς να υποστεί μεγαλύτερες απορίες, αφού η διαφορά μεγάλωσε για μόλις ένα βαθμό!
Στον τελευταίο γύρο ο Espargaro έκανε την επίθεση του στον Quartararo αλλα δεν κατάφερε να μείνει μπροστά του!

Την δεκάδα έκλεισε άλλο ένα Ducati με τον Marco Bezzecchi που ήταν σχεδόν μέχρι το τέλος κοντά με τους κορυφαίους οδηγούς σε αυτό το τρενάκι του βρετανικού GP!

Στην 11η θέση τερμάτισε το δεύτερο ΚΤΜ με τον Binder, μπροστά από τον Luca Marini με ένα ακόμα Ducati!

Την 15αδα που παίρνει βαθμούς έκλεισαν τα δυο Honda με τους Takaaki Nakagami και Pol Espargaro!

Πτώση είχε και ο Joan Mir ενώ βρισκόταν στην κορυφαία ομάδα και πάλευε για το βάθρο!