26 April 2024
WSBK 2023

Ο Alvaro Bautista κέρδισε άνετα τον επεισοδιακό αγώνα στην Catalunya – Αποτελέσματα – Razgatlioglu και Rea στο βάθρο

Μετα την Pole Position με νέο ρεκόρ, ο Alvaro Bautista συνεχίζει την κυριαρχία του στη Βαρκελώνη με μια άνετη νίκη σε έναν επεισοδιακό αγώνα!

Ο αγώνας διακόπηκε με κόκκινη σημαία στην αρχή του μετα από 3 γύρους όταν ο Granado είχε πτώση στην στροφή 11 και χρειάστηκε να μεταφερθεί με ασθενοφόρο. Ο Granado είχε τις αισθήσεις!

Η εκκίνηση έγινε εκ νέου με την σειρά που ήταν στο 3ο γύρο, έτσι και πάλι ο Bautista ξεκίνησε από την πρώτη θέση!

Ο Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) ξεκίνησε και πάλι πολύ καλά και άνοιξε διαφορά αμέσως, μια διαφορά που είχε ξεπεράσει τα 11 δευτερόλεπτα πριν τον τελευταίο γύρο, αλλα τερμάτισε με διαφορά 8.864 από τον δεύτερο, παίρνοντας μια ακόμα καρό σημαία!

Για την 2η θέση έδωσαν μάχη οι Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) και ο Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK), με νικητή τον Razgatlioglu όπου κατάφερε και πέρασε στην αρχή του τελευταίου γύρου τον Rea και κατάφερε να αποκρούσει την πίεση μέχρι την καρό σημαία από τον Βρετανό!

Έτσι το βάθρο είχε και πάλι το γνωστό τρίο των τελευταίων ετών, Bautista, Razgatlioglu και Rea.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK), μπροστά από τον Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) και τον Iker Lecuona (Team HRC) που έκλεισε την πρώτη εξάδα του 1ου αγώνα της Catalunya!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Axel Bassani της δορυφορικής ομάδας της Ducati, που ήταν πρωταγωνιστής μιας αντιαθλητικής ενέργειας κατά του Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati), όταν μετα από ένα περιστατικό των δυο όταν  ο Rinaldi πέρασε τον Bassani και είχαν επαφή, ο Bassani απάντησε μετα από μερικές στροφές με τον ίδιο τρόπο (εκδικητικά όπως φάνηκε και σχολίασαν όλοι), αλλα αυτή την φορά ο Bassani έριξε τον Rinaldi, με αποτέλεσμα να πάρει ποινή μεγάλου γύρου (που παρεμπιπτόντως δεν εκτέλεσε σωστά και δεν τιμωρήθηκε εκ νέου όπως είδαμε να γίνετε με τον Quartararo στο MotoGP στην Jerez).

Στην 8η θέση τερμάτισε το δεύτερο Honda με τον Xavi Vierge (Team HRC), μπροστά από το πρώτο BMW με τον Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW) και τον Danilo Petrucci που έκλεισε την δεκάδα!