26 April 2024
MotoGP 2022

Ο Binder ταχύτερος στο FP1 ανεβάζει την KTM στην κορυφή στην Μαλαισία – Αποτελέσματα

Ο Brad Binder ήταν ο ταχύτερος του FP1 του Grand Prix της Μαλαισίας στην κατηγορία MotoGP, για τον 19ο και προτελευταίο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2022.

Ο αναβάτης της KTM έφερε το RC16 του στην κορυφή, μπροστά σε όλους με χρόνο 1: 59.479, χρόνο μόλις 97 χιλιοστών καλύτερο από αυτόν του νικητή του Grand Prix της Αυστραλίας, Alex Rins (Suzuki), που ήταν 2ος.

Τρίτη θέση για τον Marc Marquez, ο οποίος μετά τη δεύτερη θέση στο Phillip Island συνεχίζει να είναι στους πρωταγωνιστές.

Στην 4η θέση η πρώτη Ducati με τον Enea Bastianini, με τον αναβάτη της Ducati Gresini να είναι στα 0,396 δευτερόλεπτα πίσω από την κορυφή.

Ο Joan Mir που φέρνει τη δεύτερη Suzuki στην πέμπτη θέση μπροστά από την Ducati του Jorge Martin, τη Yamaha του Fabio Quartararo και την Ducati του Rookie Fabio Di Giannantonio (Team Gresini).

Οι αναβάτες της Ducati Mooney VR46 Racing Team, ο Luca Marini και ο Marco Bezzecchi κλείνουν το Top Ten.

Ο ηγέτης του παγκόσμιου πρωταθλήματος Pecco Bagnaia τερμάτισε 11ος με χρόνο 2: 00.770.

Το μόνο άγνωστο είναι ο καιρός που θα μπορούσε να παίξει ρόλο στον αγώνα για απευθείας είσοδο στο Q2.