26 April 2024
Dakar 2022

Ο Joan Barreda με Honda, κέρδισε την 2η ειδική του Dakar 2022

Ο Ισπανός οδηγός της Honda έκανε την 28η νίκη του σε ειδικές του Dakar, γράφοντας ένα ιστορικό ρεκόρ, ξεπερνώντας τον Ισπανό θρύλο, Jordi Arcarons και έγινε ο Ισπανός με τις περισσότερες νίκες στο Dakar.

Παρά την ατυχία του στο πρώτο στάδιο, ο Joan Barreda κατάφερε να συνέλθει, να επανέλθει και να σημειώσει την 28η νίκη του στο Dakar. Ο Barreda που έχασε περισσότερα από 40 λεπτά σε σχέση με τον ηγέτη χθες κατάφερε να ανέβει θέσεις και να είναι τώρα 20 λεπτά πίσω από το κορυφή, στην 10η θέση γενικής.

Στα 339 χιλιόμετρα ειδικής διαδρομής, τη δεύτερη μέρα μεταξύ Ha’il και Al Qaisumah, o Barreda τα έδωσε όλα και μείωσε περισσότερο από τον μισό χρόνο που έχασε στην πρώτη ειδική.

Ο Castellón θα φιλοδοξεί τώρα για έναν μεγαλύτερο προσωπικό στόχο , τον οποίο έχει ήδη αναφέρει ως στόχο σε ορισμένες περιπτώσεις: το απόλυτο ρεκόρ θριάμβων στην κατηγορία μοτοσικλετών, που κατέχουν δύο θρύλοι όπως ο Stéphane Peterhansel και ο Cyril Despres, με 33 .

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο οδηγός της GasGas, αλλά αυτή τη φορά είναι ο Sam Sunderand, ο οποίος μετά τη σημερινή δεύτερη θέση πήρε το προβάδισμα της γενικής κατάταξης.

Στην τρίτη θέση  οδηγός της KTM και πρωταθλητής του 2021 με την Honda, Kevin Benavides, θέση που τον φέρνει στην 11η θέση γενικής με +20:47 από την κορυφή.

Σήμερα, ο νικητής του προλόγου και την ς 1ης ειδικής,  Daniel Sanders, πλήρωσε το τίμημα του να ξεκινάς πρώτος και να ανοίγεις την διαδρομή, τερματίζοντας στην 28η θέση με διαφορά σχεδόν 35 λεπτά, μια απόδοση που του κόστισε το προβάδισμα στη γενική κατάταξη, που τον έριξε από την πρώτη θέση στην 7η θέση, κάτι που αποδεικνύει ποσό απρόβλεπτο είναι ο Dakar!

Πολύ κοντά ο αναβάτης της Yamaha Adrien Van Beveren, επίσης ικανός να αναπληρώσει τον χαμένο χρόνο την Κυριακή.

Ένα άλλο από τα θύματα της ημέρας ήταν ο Ιταλός Danilo Petrucci , ο οποίος υπέστη μηχανική βλάβη στο KTM του που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει (αν και θυμόμαστε ότι οι πιλότοι φέτος έχουν τη δυνατότητα να ξαναεμπλακούν, αν και με μεγάλη ποινή). Να σημειωθεί ότι ο Ιταλός αγωνίστηκε με το περσινό KTM , οπότε αυτή η αποτυχία δεν πρέπει να ανησυχήσει την υπόλοιπη ομάδα.

Η εγκατάλειψη του Danilo Petrucci έγινε μετά από 115 km, ο οποίος μέχρι τότε βρισκόταν στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης αλλά δυστυχώς στη συνέχεια αναγκάστηκε να σταματήσει πρόωρα. Ο Petrucci προσπάθησε να επισκευάσει το KTM 450 Rally Factory Replica του, αλλά κάθε προσπάθεια ήταν μάταιη και τελικά κάλεσε σε βοήθεια και μεταφέρθηκε με ελικόπτερο.

Ο Έλληνας οδηγός, Βασίλης Μπούδρος, κάθε μέρα εχει μια σημαντική βελτίωση, και σήμερα τερμάτισε στην  79η θέση ανεβαίνοντας 20 θέσεις ψηλότερα από χθες και τώρα είναι στην 93η θέση στην Γενική κατάταξη με  διαφορά  + 04H 33′ 09”από την κορυφή.