27 April 2024
MotoGP 2023

Ο Johann Zarco ταχύτερος στο FP1 στην Αυστρία – Ducati, Yamaha και Aprilia στο Top 3 – Αποτελέσματα

Ο Johann Zarco ήταν ο ταχύτερος στα πρώτα δοκιμαστικά FP1 του Grand Prix της Αυστρίας της κατηγορίας MotoGP, για τον δέκατο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023 που γίνεται στην πίστα Red Bull Ring.

Είχε βρέξει το βράδυ, αλλά το πρωί η πίστα ήταν στέγνη και οι συνθήκες ήταν ιδανικές , με ήλιο και μερικά σύννεφα και 23 βαθμούς στον αέρα και 26 στην άσφαλτο.,

Να θυμίσουμε ότι από τη Μεγάλη Βρετανία αυτή η συνεδρία δεν μετράει πλέον για την πρόσβαση στο Q2 και τον αγώνα για την pole position. Ήταν αίτημα οδηγών και ομάδων και έγινε δεκτό. Αυτό δίνει περισσότερη ελευθερία να αναζητήσουν την ρύθμιση στην μοτοσυκλέτα τους και να μην φτάνουν από την αρχή στο όριο σε έναν γύρο.

Ο Johann Zarco σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στην πρώτη ελεύθερη προπόνηση MotoGP στην Αυστρία στον τελευταίο γύρο, με χρόνο 1’29.838 και ήταν ο μονός αναβάτης που κατέβηκε στο 1’29s.

Στην 2η θέση ήταν ο Fabio Quartararo που είχε τοποθετήσει τη Yamaha του στην πρώτη θέση σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της συνεδρίας, με ταχύτερο γύρο στο 1’30.237.

Τρίτη θέση για την Aprilia του Maverick Vinales, μπροστά από την Ducati της ομάδας Gresini του Alex Marquez. Τέταρτος ο Marco Bezzecchi με την Ducati της ομάδας Mooney VR46, ακολουθούμενος από τον Fabio Di Giannantonio (Ducati Gresini Racing), που κλείνει την πρώτη εξάδα!

Στην 7η θέση για τη Honda με τον Takaaki Nakagami (LCR Honda), μπροστά από τον Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team), ενώ το TOP 1O κλείνουν οι Aleix Espargarò (Aprilia Racing) και Jorge Martin (Ducati Pramac).

Να σημειώσουμε πως οι πρώτοι 18 αναβάτες είναι μέσα σε 1 δευτερόλεπτο, δηλαδή ο 18ος έχει διαφορά από τον πρώτο μόλις 1 δευτερόλεπτο!