28 April 2024
MotoGP 2023

Ο Jorge Martin κέρδισε την Pole position με νέο ρεκόρ στο Motegi – Αποτελέσματα

Ο Jorge Martin κέρδισε την Pole position του Ιαπωνικού Grand Prix, για τον 14ο γύρο της κατηγορίας MotoGP, στο Motegi.

Ο Jorge Martin με χρόνο 1:43.198, που είναι νέο απόλυτο ρεκόρ πίστας, κέρδισε την Pole position και θα ξεκινήσει από την πρώτη θέση στον αγώνα Sprint αλλα και τον αγώνα της Κυριακής! Αυτή ήταν η 2η φετινή pole για τον Martin και η 11η στην μεγάλη κατηγορία!

Από την 2η θέση θα εκκινήσει ο Pecco Bagnaia που έγραψε χρόνο 1:43.369, ενώ την πρώτη σειρά εκκίνησης θα κλείσει ο Jack Miller με το πρώτο ΚΤΜ που σταμάτησε το χρονόμετρο στο 1:43.551.

Από την δεύτερη σειρά εκκίνησης και την 4η θέση θα εκκινήσει ο Marco Bezzecchi που είχε μια δυνατή πτώση στην αρχή του Q2, ευτυχώς χωρίς τραυματισμό και μπόρεσε και επέστρεψε και έγραψε τον 4ο χρόνο, μπροστά από το δεύτερο ΚΤΜ του Brand Binder, ενώ ο Fabio Di Giannantonio κλείνει την κορυφαία εξάδα της εκκίνησης!

Από την 7η θέση ανοίγοντας την τρίτη σειρά θα ξεκινήσει η μοναδική Ιαπωνική μοτοσυκλέτα στην πρώτη 12αδα και του Q2, το Honda με τον Marc Marquez που πέρασε από το Q1. Από την 8η θέση και 9η θέση θα ξεκινήσουν τα δυο εργοστασιακά Aprilia με τον Maverick Vinales μπροστά από τον Aleix Espargaro!

Από την 10η θέση θα ξεκινήσει ο Johann Zarco, μπροστά από τον Raul Fernandez που πέρασε από το Q1 με το δορυφορικό Aprilia και τον Pol Espargaro με την GASGAS που κλείνει την πρώτη 12αδα που ήταν στο Q2.

Στην 13η θέση ανοίγοντας την 5η σειρά εκκίνησης θα είναι ο Augusto Fernandez με το GASGAS, μπροστά από τον Fabio Quartararo με το πρώτο Yamaha, στην 14η θέση, ενώ την σειρά κλείνει στην 15η θέση το δεύτερο εργοστασιακό Honda με τον Joan Mir.

Από την 6η σειρά και την 16η θέση θα εκκινήσει ο Miguel Oliveira με την δορυφορική Aprilia, μπροστά από το 2ο Yamaha του Franco Morbidelli και το Honda του Takaaki Nakagami.

Στην τελευταία σειρά θα είναι οι οδηγοί δοκιμών, με τον Cal Crutchlow στην 19η θέση, μπροστά από τον Stefan Bradl και τον Michele Pirro.