2 May 2024
motoGP 2014

Moto3-O Miller παίρνει τη νίκη στο συναρπαστικό  αγώνα του Sachsenring!!

Ο Jack Miller ήταν ο μεγάλος νικητής της Moto3 στο Γερμανικό Grand Prix  με τον Brad Binder και τον Alexis Masbou να συμπληρώνουν το βάθρο.

08miller,41binder,gpalemania_ds-_s1d8757_original

Η έναρξη του αγώνα είδε τον Alex Rins (Estrella Galicia 0,0) να σημειώνει πτώση πριν καν συμπληρωθεί ο πρώτος γύρος, ενώ λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Romano Fenati (SKY Racing Team VR46) να πέσει και να εγκαταλείψει τον αγώνα.

gpalemania_asn1890_original

Με δυο σοβαρούς διεκδικητές του βάθρου εκτός, μια ομάδα πέντε αναβατών, Miller (Red Bull KTM Ajo), Binder (Ambrogio Racing), Masbou (Ongetta-Rivacold), Alex Marquez (Estrella Galicia 0.0) και Danny Kent (Red Bull Ajo Husqvarna) έδωσαν δυνατές μάχες για μια θέση στο Γερμανικό βάθρο.

10masbou,51schoutenbryan,gpalemania_ds-_s1d7709_original

Τελικά ο Miller ήταν αυτός που διέσχισε τη γραμμή του τερματισμού πρώτος, 0.180s μπροστά από τον Binder, με τον πρώτο να επεκτείνει το προβάδισμά του σε 19 πόντους και τον Binder να ανεβαίνει για πρώτη φορά στην καριέρα του στο βάθρο.

Από την άλλη ο έμπειρος Alexis Masbou ήταν τρίτος και κατέκτησε το  δεύτερο μόλις βάθρο της μακροχρόνιας σταδιοδρομίας του στην μικρή κατηγορία (από το 2003).

12marquez,gpalemania_ds-_s5d5807_original

Ένα λάθος από τον Marquez στους τελευταίους γύρους του αγώνα τον άφησε στην τέταρτη θέση, ενώ ο Danny Kent είχε μια πολύ βελτιωμένη παρουσία που τον ανέβασε  στην πέμπτη θέση.

gpalemania_09alemania14m3_joc3344_original

Στον εντός έδρας αγώνα της η ομάδα Saxoprint-RTG είδε τους αναβάτες της, Efren Vazquez και John McPhee να τερματίζουν στην έκτη και έβδομη θέση, ενώ οι Isaac Viñales (Calvo Team), Matteo Ferrari (San Carlo Team Italia) και Juanfran Guevara (Mapfre Aspar Team Moto3) ολοκλήρωσαν στην πρώτη δεκάδα.

08miller,10masbou,41binder,gpalemania_ds-_s5d0886_original

Προς το τέλος του αγώνα ο Miguel Oliveira (Mahindra Racing) και ο Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) σημείωσαν επίσης πτώση καθώς ο Hanika έχασε το μπροστινό, ενώ ο Niccolo Antonelli (Junior Team GO & FUN) μόλις τρεις γύρους πριν το πέσιμο της καρό σημαίας είχε πτώση.

1979575_865081350172259_8270682912549416821_n

Ο αγώνας είχε και κάποια ευτράπελα όταν δυο αναβάτες, ο Scott Deroue και ο Bryan Schouten  σημείωσαν μια πτώση και στην συνέχεια υπήρχαν κάποιες αψιμαχίες, αφού ο Schouten έχασε την ψυχραιμία του και πάνω στον θυμό του χτύπησε τον συναθλητή του ο οποίος ανταπέδωσε.