2 May 2024
MotoGP 2024

O Maverick Vinales ταχύτερος στο FP1 την Παρασκευή στο Austin – Αποτελέσματα

O Maverick Vinales με την Aprilia του ήταν ο ταχύτερος στο FP1 την Παρασκευή στο Austin, που άνοιξε τον 3ο γύρο του 2024 για την μεγάλη κατηγορία MotoGP.

Στην πίστα του Austin, ο #12 πήρε το προβάδισμα με το Aprilia RS-GP του με χρόνο 2:03.294, μπροστά από τον ηγέτη του παγκοσμίου πρωταθλήματος Jorge Martin (Ducati Pramac) με 0,149 δευτερόλεπτα και τον πρωτάρη της GASGAS, Pedro Acosta με 0,312 δευτερόλεπτα (Team GASGAS Tech3 ).

Ο Enea Bastianini και ο Marco Bezzecchi τα πήγαν καλά, οδηγώντας το Ducati (GP 24 για το “Beast” και GP 23 για το “Bez”), τερμάτισαν στην τέταρτη και πέμπτη θέση, τοποθετώντας το Desmosedicis τους μπροστά από το KTM του Νοτιοαφρικάνου Brad Binder.

Στην 7η θέση ο Franco Morbidelli, με το Ducati Factory της Team Pramac.

Ο Marc Marquez χωρίς να δείχνει πολλά, οδηγώντας την Ducati Gresini (GP 23) τερμάτισε όγδοος, 0,709 δευτερόλεπτα από την κορυφή, μπροστά από το KTM του Αυστραλού Jack Miller και το Ducati Desmosedici GP 23 του Fabio di Giannantonio. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής, Pecco Bagnaia τερμάτισε 11ος, λίγο λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο από την κορυφή.

Οι πρώτες μη ευρωπαϊκές μοτοσυκλέτες στην κατάταξη είναι οι Yamaha, με τον Alex Rins που τερμάτισε 13ος, μπροστά από τον ομόστυαλό του Fabio Quartararo, με διαφορά μεταξύ τους μολις στο 0.006s .

Το καλύτερο από τα Honda είναι αυτό του Luca Marini (Repsol Honda), 15ος με 1.108 δευτερόλεπτα από την κορυφή, μπροστά από τον ομόστυαλό του Joan Mir, ενώ τα άλλα δύο RC213V των Johann Zarco και Takaaki Nakagami κατέλαβαν τις δύο τελευταίες θέσεις, την 21η και την 22η θέση.