26 April 2024
MotoGP 2022

Ο Zarco ταχύτερος στο Επίσημο Τεστ MotoGP στην Jerez – τι δοκίμασαν οι ομάδες – Αποτελέσματα – ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Ήταν μια πολυάσχολη και σημαντική μέρα για τις ομάδες MotoGP™ στη Χερέθ, μια μέρα μετα τον 6ο  αγώνα της σεζόν.

Ο Johann Zarco (Pramac Racing) τερμάτισε το Επίσημο Τεστ MotoGP™ Jerez στην κορυφή των χρόνων χάρη στο 1:37.136 που έκανε στον 31ο γύρο από τους 54 που έκανε συνολικά!

DUCATI:

Ο δύο φορές νικητής του αγώνα του 2022 Enea Bastianini (Gresini Racing MotoGP™) μπόρεσε να δοκιμάσει με το μπροστινό φέρινγκ GP22 της Ducati, κάνοντας τον 10ο χρόνο της ημέρας, ενώ ο νικητής του Ισπανικού αγώνα GP, Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) ολοκλήρωσε το πρόγραμμα των δοκιμών του πριν από το μεσημέρι με 24 μόνο γύρους καταλαμβάνοντας την 12η θέση.

Ο Zarco γύρισε πιο γρήγορα από ό, τι έκανε στο Q2 για να τερματίσει στην κορυφή κατά ενάμιση δέκατο, καθώς ο Γάλλος έκανε 54 γύρους. Ο Jack Miller (Ducati Lenovo Team) ήταν ο δεύτερος ταχύτερος αναβάτης της Ducati στην πίστα, ο Αυστραλός ήταν 4ος και συμπλήρωσε 53 γύρους, γράφοντας τον ταχύτερο γύρο του στον τελευταίο γύρο με 1:37.456.

Ο Jorge Martin (Pramac Racing) ήταν ένατος με το GP22, ενώ ο συνάδελφός του  Luca Marini (Mooney VR46 Racing Team) πέρασε τη δοκιμή οδηγώντας ένα GP21, δουλεύοντας στη θέση του στη μοτοσυκλέτα και εστιάζοντας στη ρύθμιση για να βρει περισσότερη συνέπεια, τελειώνοντας στην 14η θέση. Ο Marco Bezzecchi (Mooney VR46 Racing Team) ήταν 13ος ταχύτερος και μπόρεσε να κάνει 56 γύρους, με τον συνάδελφο Rookie Fabio Di Giannantonio (Gresini Racing MotoGP™) να κάνει 64 γύρους και να τελειώνει στην 19η θέση.

KTM:

Ο Miguel Oliveira (Red Bull KTM Factory Racing) και ο Brad Binder δοκίμασαν μια ριζικά νέα εξάτμιση, ενώ ο Πορτογάλος αναβάτης εργαζόταν επίσης στο setup του. Ο Binder δοκίμαζε ορισμένες ρυθμίσεις γεωμετρίας του μπροστινού πιρουνιού και τελείωσε το τεστ δεύτερος, με τον Oliveira 21 ο μετά από 58 και 65 γύρους αντίστοιχα.

Ο Remy Gardner ήταν η μοναδική μοτοσυκλέτα της Tech3 KTM Factory Racing στην πίστα καθώς ο Raul Fernandez αναρρώνει από τον τραυματισμό που τον οδήγησε να χάσει το Ισπανικό GP. Ο Gardner τέλειωσε στην 22η θέση, και έκανε 44 γύρους, αλλά η μέρα του Αυστραλού τελείωσε με μια πτώση στη στροφή 4, που είχε ως αποτέλεσμα να χάσει λίγο δέρμα από το αριστερό μικρό δάχτυλό του και να πονέσει η πλάτη του. Ευτυχώς τίποτα δεν έχει σπάσει.

YAMAHA:

Τα μεγάλα νέα που ήρθαν από το στρατόπεδο της Iwata κατά τη διάρκεια της δοκιμής της Δευτέρας ήταν ο διευθυντής ομάδας Monster Energy Yamaha MotoGP™, Massimo Meregalli, επιβεβαιώνοντας ότι η Yamaha θα έχει ένα νέο πακέτο αεροτομών και φέρινγκ στο ιταλικό GP στο Mugello αργότερα αυτόν τον μήνα.

Ο Quartararo ήταν ένας από τους αναβάτες που έκανε πολλούς γύρους στην πίστα, καθώς ο Γάλλος συμπλήρωσε 78 γύρους, ολοκληρώνοντας το τεστ τρίτος.. Ο Franco Morbidelli (Monster Energy Yamaha MotoGP™) έκανε τους περισσοτέρους γύρους φτάνοντας τους 83 φορές, τερματίζοντας στην 17 θέση, μία θέση μπροστά από τον Andrea Dovizioso της ομάδας WithU Yamaha RNF MotoGP™. Ο Rookie Darryn Binder (Yamaha RNF MotoGP™) είχε μια πτώση στη στροφή 7 πριν από το μεσημέρι και κατάφερε να κάνει 54 πολύτιμους γύρους ολοκληρώνοντας στην 23η θέση.

HONDA:

Πριν από τον αγώνα της Ισπανίας στη Jerez, ο Marc Marquez (Repsol Honda Team) εξήγησε ότι η δοκιμή της Honda ξεκίνησε στον FP1 το πρωί της Παρασκευής. Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα πράγματα, ήταν ένα φανταστικό Σαββατοκύριακο για τον οκτώ φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή στη Χερέθ, αλλά η δουλειά συνεχίστηκε τη Δευτέρα. Ο αριθμός 93 εθεάθη να δοκιμάζει ένα πακέτο νέων φέρινγκ και αεροτομών του 2021, αλλά επικεντρωνόταν κυρίως στη ρύθμιση, με τον Marc Marquez να έχει τρείς διαφορετικές μοτοσυκλέτες στο γκαράζ και ολοκλήρωσε την δοκιμή στην 15η θέση.

Ο ομόστυαλός  του της Repsol Honda, Pol Espargaro, φορούσε πολύ χρησιμοποιημένα μεσαία ελαστικά Michelin στο άνοιγμα λίγες ώρες αφότου είπε την Κυριακή ότι πρέπει να δημιουργήσουν ένα περιβάλλον που να έχει όσο το δυνατόν λιγότερο κράτημα. Ο Ισπανός έπαιζε με γεωμετρία και συμπλήρωσε 85 γύρους, σημειώνοντας τον πέμπτο ταχύτερο χρόνο στη διαδικασία.

Δεν ήταν η μέρα που θα περίμενε ο Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu), καθώς πέταξε πίσω στη Βαρκελώνη νωρίς μετά από ένα βαρύ ατύχημα στη στροφή 1. Ο Ιάπωνας αναβάτης νιώθει πόνο στους συνδέσμους του αριστερού γονάτου – τον ​​ίδιο που υπέστη ζημιά μετά ο GP της Ινδονησίας – και παρόλο που οι ακτινογραφίες δεν αποκάλυψαν κατάγματα, ο Nakagami θα υποβληθεί σε περαιτέρω εξετάσεις στη Βαρκελώνη για να εντοπίσει το πρόβλημα. Ο Alex Marquez (LCR Honda Castrol) αντιμετώπισε ένα μηχανικό πρόβλημα προς το τέλος της ημέρας στη στροφή 1 και ολοκλήρωσε τη δοκιμή της Δευτέρας στην 11η θέση μετά από 80 γύρους.

SUZUKI:

Το δίδυμο της ομάδας Suzuki Ecstar, Joan Mir και Alex Rins, δοκίμαζε αντικείμενα ανάρτησης και ψαλίδι, συγκρίνοντάς τα με αυτά που έχουν ήδη δοκιμάσει. Ο Mir τερμάτισε στην 6η θέση με 1:37.756, ενώ ο Rins ήταν 8ος και μόλις 0,024 δευτερόλεπτα από τον χρόνο του ομόστυαλού του.

APRILIA:

Η Aprilia Racing δούλεψε σε ρυθμίσεις αναρτήσεων, ηλεκτρονικών με τον Aleix Espargaro και τον ομόστυαλού του Maverick Viñales, να συνοδεύονται για άλλη μια φορά στην πίστα από τον δοκιμαστικό αναβάτη Lorenzo Savadori.

Ο Viñales υπέστη πτώση στη στροφή 7 πριν από το μεσημεριανό γεύμα και στη συνέχεια αντιμετώπισε ένα μηχανικό πρόβλημα κατά τη διάρκεια της στροφής 1 στην απογευματινή συνεδρία. Ο Savadori αντιμετώπισε επίσης ένα μηχανικό πρόβλημα με ένα από τα μηχανήματα RS-GP του, ένα περιστατικό που έβγαλε τις κόκκινες σημαίες για λίγο το απόγευμα. Ο Viñales έκανε 59 γύρους για να συνεχίσει την ανάπτυξή του στο RS-GP τελειώνοντας στην 16η θέση, ενώ ο ομόστυαλός του Espargaro έκανε 46 γύρους, τελειώνοντας τελικά την ημέρα 7ος.

Ένα Σαββατοκύριακο ρεπό τώρα και μετα το Paddock πάει στο Le Mans για το γαλλικό GP, τον 7ο γύρο της σεζόν 2022.