28 April 2024
motoGP 2014

Moto2 – Ο Anthony West κερδίζει τον αγώνα στο Assen!!

O ειδικός στους βρόχινους αγώνες Anthony West ήταν ο μεγάλος νικητής της Moto2, χρησιμοποιώντας την τεράστια εμπειρία του για να τερματίσει μπροστά από τον Maverick Viñales και τον Mika Kallio, οι οποίοι συμπλήρωσαν το βάθρο της Ολλανδίας.

95west,gpassen_ds-_s5d3420_original

Ο 32χρονος Αυστραλός αναβάτης κέρδισε τον αγώνα ξεκινώντας από την 23η θέση στο grid, στο 211ο του Grand Prix της καριέρας του, διασχίζοντας τη γραμμή τερματισμού, 0.3s μπροστά από τον Viñales, με τον Kallio να ακλουθεί 0.4s πιο πίσω. Είναι η πρώτη του νίκη μετά από το Ολλανδικό Grand Prix του 2003.

40vinales,gpassen_ds-_s5d2974_original

Η εκκίνηση του αγώνα καθυστέρησε κατά 20 λεπτά, καθώς μια δυνατή βροχή ξέσπασε στον αρχικό αναγνωριστικό γύρο με τον poleman και ηγέτη του πρωτάθλημα Esteve Rabat να σημειώνει πτώση. Ωστόσο ο Rabat ξεκίνησε τον αγώνα από την pole position και τελικά τερμάτισε όγδοος.

15deangelis,36kallio,gpassen_ds-_s5d3120_original

Ο Johann Zarco πέρασε την γραμμή του τερματισμού από την τέταρτη θέση, μπροστά από τον Alex De Angelis (Tasca Racing Moto2), τον Thomas Luthi (Interwetten Paddock Moto2) και τον Julian Simon (Italtrans Racing Team).

05zarco,15deangelis,gpassen_ds-_s5d3361_original

Πίσω από τον Rabat που όπως αναφεραμε ποιο πάνω τερμάτισε όγδοος, ακολουθει ο Lorenzo Baldassarri (Gresini Moto2) και ο Hafizh Syahrin που συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

95west,gpassen_ds-_s5d3024_original

Ο Simone Corsi (NGM Forward Racing) τερμάτισε 13ος μετά την ατυχία του στα μέσα του αγώνα όπου είχε μια πτώση, ενώ οδηγούσε τον αγώνα. Όπως επίσης άτυχος ήταν και ο Luis Salom (Pons HP 40) που συνετρίβη στους τελευταίους γύρους ενώ βρισκόταν στην τρίτη θέση. Και βέβαια στο club τον άτυχων της ημέρας είναι και ο Sam Lowes (Speed ​​Up) ο οποίος οδηγούσε την κούρσα από την αρχή, αλλά συνετρίβη δύο φορές στην προσπάθεια του να μείνει μαζί με τον Corsi στο μπροστινό μέρος.