30 April 2024
MotoGP 2023

Moto2: Ο Jake Dixon κέρδισε τον αγώνα στην Catalunya – Αποτελέσματα

Ο Jake Dixon κέρδισε το Grand Prix της Catalunya στην κατηγορία Moto2, για τον ενδέκατο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023, στο Montmelò της Βαρκελώνης.

Ο αναβάτης της Team Aspar νίκησε τον Aron Canet, με τον αναβάτη της Team Pons που δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη του επιτυχία στη μεσαία κατηγορία, ενώ για τον Dixon είναι η δεύτερη νίκη που τον φέρνει στους 44 βαθμούς (τρίτη θέση) από τον επικεφαλής της βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Πρώτο βάθρο στο Moto2 για τον Albert Arenas, της Red Bull Ajo, ο οποίος δεν έχει ανέβει στο βάθρο από το Le Mans 2020 όταν έτρεξε στην κατηγορία Moto3.

Τέταρτος στη γραμμή τερματισμού ήταν ο πρωτάρης της Team Pons Sergio Garcia, ο οποίος ξεπέρασε τον οδηγό της VR46 Master Camp, Manuel Gonzalez.

Ο ηγέτης του παγκόσμιου πρωταθλήματος Pedro Acosta τερμάτισε έκτος, παρόλο που οδήγησε τον αγώνα για κάποιους γύρους και έδωσε μάχες για την πρωτιά, το θέμα της νίκης έληξε νωρίς για αυτόν, όταν μια επαφή με τον Alonso Lopez τρεις γύρους πριν από το τέλος έκανε τον αναβάτη της Red Bull Ajo Team να χάσει το «τρένο» του για να παλέψει για την επιτυχία.

Ωστόσο, ο Acosta επεκτείνει το προβάδισμα στο πρωτάθλημα από τον Tony Arbolino, ο οποίος ξεκίνησε από την 20η θέση και κατάφερε να φτάσει μέχρι την 11η θέση στους πρώτους κιόλας γύρους.

Ο αναβάτης της ομάδας Marc VDS στη συνέχεια έχασε θέσεις, κλείνοντας εκτός βαθμών, 17ος. Η διαφορά από τον Acosta γίνεται πλέον 22 βαθμοί.

Στην βαθμολογία τερμάτισαν επίσης οι Ai Ogura (Team Asia) έβδομος, Alonso Lopez (SpeedUp) όγδοος, Sam Lowes (Marc VDS) ένατος, Celestino Vietti (Fantic Racing) δέκατος, ο Joe Roberts (Italtrans) ενδέκατος, ο Barry Baltus (Racing GP) δωδέκατος, ο Fermin Aldeguer (SpeedUp) δέκατος τρίτος, ο Somkiat Chantra (Team Asia) δέκατος τέταρτος και ο Jeremy Alcoba (Gresini) δέκατος πέμπτος.