3 May 2024
MotoGP 2023

Moto2: Ο Pedro Acosta κέρδισε ανετα τον αγώνα στο Sachsenring – Αποτελέσματα

Τέταρτη νίκη της σεζόν, δεύτερη στη σειρά για τον #37 της Team Red Bull Ajo

Ο Pedro Acosta μετά την pole position χθες στο Γερμανικό Grand Prix της κατηγορίας Moto2, για τον έβδομο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023, κυριάρχησε κυριολεκτικά στο Sachsenring.

Ο νικητής του Mugello έχασε την πρώτη θέση για μερικές εκατοντάδες μέτρα, όταν ο Tony Arbolino μετά από μια εξαιρετική εκκίνηση είχε πάρει το προβάδισμα του αγώνα, για να το χάσει στη συνέχεια από τον αναβάτη της Red Bull Ajo Team.

Από εκείνη τη στιγμή, γύρο με γύρο, δέκατο προς δέκατο, ο #37 αύξησε απαρέγκλιτα το προβάδισμά του, περνώντας μόνος τη γραμμή του τερματισμού, πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη του στη σεζόν.

Μεγάλη μάχη στους τελευταίους γύρους για τη δεύτερη θέση μεταξύ Arbolino και Dixon, με τον Ιταλό να ξεπερνά τον αναβάτη της Team Aspar, κερδίζοντας βαθμούς που θα μπορούσαν να αποδειχθούν πολύ πολύτιμοι όσον αφορά το Πρωτάθλημα.

Στην 4η θέση τερμάτισε, ο Somkiat Chantra (Team Asia) που προηγήθηκε των Alonso Lopez (SpeedUp), Manuel Gonzalez (VR46 MasterCamp), Sam Lowes (Marc VDS) και Fermin Aldeguer (SpeedUp). Το Top Ten κλείνουν οι Albert Arenas (Red Bull Ajo) και Celestino Vietti (Fantic Racing).

Στους βαθμούς τερμάτισαν επίσης οι Sergio Garcia, Barry Baltus, Filip Salac, Ai Ogura και ο πρωτάρης Dennis Foggia.

Στο Πρωτάθλημα μειώνεται το πλεονέκτημα του Arbolino έναντι του Acosta, σε 15 βαθμούς.