2 May 2024
MotoGP 2023

Moto3: Ο Ayumu Sasaki κέρδισε την Pole Position στο Philip Island – Αποτελέσματα

Ο Ayumu Sasaki κατέκτησε την pole position στο Grand Prix της Αυστραλίας της κατηγορίας Moto3, για τον 16ο γύρο του πρωταθλήματος MotoGP 2023 στο Phillip Island.

Ο αναβάτης του Team Intact GP ανέβασε τη Husqvarna του στην κορυφή με τον καλύτερο γύρο να γράφει 1:36.539, πετυχαίνοντας την όγδοη pole της σεζόν και την ένατη εκκίνηση από την μπροστινή σειρά, όπου βρίσκουμε επίσης τον Joel Kelso (CFMoto PruestelGP) και τον Stefano Nepa (KTM MTA) , που τους χωρίζονται με 0,136s και 0,216s αντίστοιχα από την κορυφη.

Δεύτερη σειρά και 4η θέση για τον Diogo Moreira (KTM MT Helmets -MSI), νικητής στην Mandalika, μπροστά από τον Matteo Bertelle (Honda Snipers) και τον Collin Veijer (Husqvarna Intact GP) στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα.

Έβδομη θέση ανοίγοντας την τρίτη σειρά για τον Deniz Oncu (KTM Red Bull Ajo), ο οποίος θα μπροστά από τον David Alonso (GASGAS Aspar) και τον Adrian Fernandez (Honda Leopard).

Ο Vicente Perez, ο οποίος αντικαθιστά την τραυματισμένη Ana Carrasco στο Team BOE KTM, είναι δέκατος, μπροστά από τον Daniel Holgado (KTM Tech3) και τον Ivan Ortolà (KTM MTA).

Ο ηγέτης του παγκόσμιου πρωταθλήματος Jaume Masia, της Honda Leopard, ήταν μόλις δέκατος τρίτος.