30 April 2024
MotoGP 2023

Ο Aleix Espargaro έκανε μια εμφατική νίκη στην Catalunya – Bagnaia και Vinales στο βάθρο – Αποτελέσματα

Ο Aleix Espargarò κέρδισε τον αγώνα Sprint του Grand Prix της Catalunya, για τον ενδέκατο γύρο του MotoGP 2023 στο Montmelò της Βαρκελώνης.

Μια φοβερή νίκη με διαφορά σχεδόν στα 2 δευτερόλεπτα από τον δεύτερο Bagnaia, ο Aleix Espargaro συνεχίζει την φοβερή του πορεία αυτό το Σαββατοκύριακο, κάνοντας την 3η του νίκη στην μεγάλη κατηγορία και 2η φέτος και την πρώτη σε αγώνα SPRINT.

Ο Aleix Espargaro γρήγορα στην αρχή του αγώνα και πέρασε τον Bagnaia που οδήγησε τους πρώτους γύρους, και στην συνέχεια ο Ισπανός άρχισε να χτίζει μια διαφορά που έφτασε σχεδόν τα 2 δευτερόλεπτα!

Ο Aleix Espargaro έδωσε στην Aprilia την πρώτη της νίκη στο αγώνα SPRINT και εξαργυρώνει τουλάχιστον εν μέρει την «ανοησία» της περσινής χρονιάς, όταν πανηγύρισε πριν το τέλος του αγώνα πετώντας στα σκουπίδια ένα σίγουρο βάθρο.

Για την 2η θέση έδωσαν φοβερή μάχη στους τελευταίους γύρους ο Bagnaia με τον Vinales, με τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή να αντέχει στην πίεση του Ισπανού και να κερδίζει την 2η θέση, αφήνοντας τον Vinales να κλείνει το βάθρο του αγώνα στην 3η θέση και την Aprilia να κάνει το 1-3!

Στην 4η θέση τερμάτισε το πρώτο ΚΤΜ με τον Brand Binder που κατάφερε και έφτασε στις κορυφαίες θέσεις από την εκκίνηση κιόλας!

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Jorge Martin, μπροστά από τον φοβερό και σήμερα Miguel Oliveira που έκλεισε την κορυφαία εξάδα, με την 3η Aprilia στην κορυφαία εξάδα!

Στην συνέχεια τερμάτισαν 4 Ducati με την 7η θέση να πηγαίνει στον Johann Zarco, μπροστά από τον Marco Bezzecchi, τον Ennea Bastianini και τον Alex Marquez που έκλεισε το Τοπ 10.

Στην 11η θέση τερμάτισε ο Marc Marquez που ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στην 8η θέση, ξεκινώντας από την 12η θέση.

Την πρώτη 12αδα έκλεισε ο Luca Marini, με μια ακόμα Ducati.

Οι υπόλοιπες Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες κοσμούν και πάλι τις τελευταίες θέσεις με τα Yamaha των Morbidelli και Quartararo στην 15η και 18η θέση αντίστοιχα, ενώ τα τρία υπόλοιπα Honda τερμάτισαν στην 19η θέση ο Lecuona, μπροστά από τον Nakagami και τον Joan Mir στην 21 η θέση!

Στην παγκόσμια κατάταξη ο Bagnaia φτάνει τους 260 βαθμούς, 66 περισσότερους από τον Jorge Martin και 75 περισσότερους από τον συμπατριώτη του Marco Bezzecchi. Ο Brad Binder είναι 94 βαθμούς πίσω στην τέταρτη θέση.