9 May 2024
MotoGP 2023

Ο Pecco Bagnaia κέρδισε άνετα τον αγώνα στο Red Bull Ring – Κυριαρχία της Ducati – Αποτελέσματα

Άνετη νίκη για τον Pecco Bagnaia στο Red Bull Ring, σκηνή του Grand Prix της Αυστρίας της μεγάλης κατηγορίας MotoGP, για τον δέκατο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023.

Ο Πρωταθλητής οδηγός της Ducati που ξεκίνησε από την pole, για 5η φορά φέτος, κέρδισε τον αγώνα άνετα με πάνω από 5 δευτερόλεπτα διαφορά, χωρίς να καταφέρει να τον απειλήσει κάνεις μέχρι την καρό σημαία, σημειώνοντας το 50ο βάθρο του!

Ο Pecco Bagnaia έκανε την πέμπτη του νίκη στη σεζόν 2023, την 16η στην Top Class, και την 26η στην καριέρα του.

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Brand Binder που παρόλο που στους πρώτους γύρους έμεινε κοντά στον Bagnaia, δεν κατάφερε να τον πιέσει και να τον απειλήσει και έτσι αρκέστηκε σε έναν μοναχικό αγώνα με διαφορά πάνω από 5 δευτερόλεπτα πίσω από την κορυφη και πάνω από 2,5 δευτερόλεπτα από τον τρίτο!

Το βάθρο έκλεισε ο Marco Bezzecchi, ο οποίος ήταν ο μόνος που είχε παρόμοιο ρυθμό στον αγώνα, με τον νικητή του  αγώνα, ενώ έδωσε μια ωραία και θεαματική μάχη για αρκετούς γύρους με τον Alex Marquez που ήταν για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στην 3η θέση!

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Luca Marini, που κατάφερε και πέρασε στο τέλος του αγώνα τον Alex Marquez, που αρκέστηκε στην 5η θέση τελικά!

Στην 6η θέση τερμάτισε ο Maverick Vinales Που όπως και εχθές έκανε μια πολύ άσχημη εκκίνηση και βρέθηκε πολύ πίσω, πίεσε και έφτασε μέχρι την 6η θέση τελικά!

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Jorge Martin, οπού είχε ποινή long lap penalty για ανεύθυνη οδήγηση στο αγώνα Sprint, οπού προκάλεσε την πολλαπλή πτώση στην πρώτη στροφή του αγώνα!

Στην 8η θέση τερμάτισε η πρώτη Ιαπωνική μοτοσυκλέτα με τον Fabio Quartararo και την Yamaha του, μπροστά από τον Aleix Espargarò, που έφερε το δεύτερο Aprilia στην 9η θέση, ενώ ο Enea Bastianini έκλεισε το Top Ten με το δεύτερο Factory Ducati.

Εκτός δεκάδας οι υπόλοιπες Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες με τον Franco Morbidelli (Yamaha) στη ν 11η, μπροστά από τον Marc Marquez (Honda HRC) που τερμάτισε 12ος και πήρε τους πρώτους του βαθμούς στον μεγάλο αγώνα της Κυριακής!

Ο Johann Zarco (Ducati Pramac), τερμάτισε στην 13η θέση, μπροστά από τον Augusto Fernandez (KTM Team GASGAS) και τον Jack Miller (KTM) που στην αρχή του αγώνα ήταν στην κορυφαία ομάδα στην 3η θέση αλλα υποχώρησε και πάλι φτάνοντας σε μια θέση που κλείνει την βαθμολογία!

Με αυτή τη νίκη, ο Bagnaia επεκτείνει το προβάδισμά του στο Πρωτάθλημα στους 251 βαθμούς, 62 μπροστά από τον Martin, 68 έναντι του Bezzecchi και 91 έναντι του Brad Binder.